Ceny warzyw i owoców wciąż rosną. Znany powód

Ceny warzyw i owoców wciąż rosną. Znany powód Źródło: unsplash.com/Zaria Wright

Ceny owoców i warzyw w tym roku zaskoczyły wszystkich. Horrendalnie drogie czereśnie, jagody, maliny czy też najzwyklejsza cebula splądrowały portfele Polaków. Wysoki sezon na letnie owoce i warzywa powoli mija, co powoduje kolejny wzrost cen. Taki stan rzeczy na pewno utrzyma się już do jesieni.

Ceny najświeższych produktów, jakie możemy dostać na targowiskach i w marketach ciągle rosną. W tym roku jest to bardziej niż zauważalne - rachunek za warzywa i owoce na kilka dni potrafił być nawet o kilkadziesiąt złotych wyższy niż ubiegłoroczny, w zależności od potrzeb kupującego. Powód tego zjawiska jest jeden i bardzo prosty.

Ceny w marketach i warzywniakach najwyższe od lat

Aktualnie w Polsce można zauważyć niedobór podstawowych warzyw i owoców. Sprzedawcy uskarżają się na brak kapusty, kalafiorów, fasolki szparagowej, czy ziemniaków. Od drugiej połowy czerwca zaczyna się sezon na żółtą fasolkę - ceny od początku były zaporowe. Jeśli chodzi o owoce to mała jest podaż malin. 

W tym momencie przystępne ceny można zobaczyć przy rzodkiewkach, pomidorach malinowych, papryce, śliwkach, morelach i brzoskwiniach. Niestety, jeśli ktoś ma ochotę na małe słodkie maliny mocno się rozczaruje. Wiosenne odmiany malin już się skończyły, a jesienne dopiero zaczynają owocować. Na popularnej giełdzie w Broniszach kilogram tych owoców kosztuje nawet 22 złote.

Płacimy więcej przez pogodowe kaprysy - upały dały się we znaki hodowcom

Główny Urząd Statystyczny przyjrzał się zbiorom z ubiegłego oraz z tego roku. Wnioski są przerażające, a wszystkiemu winne są upały, szczególnie te czerwcowe. Nie tylko Polakom dały się we znaki ponad 30-stopniowe temperatury. Przez wiosenno-letnią aurę zbiory z drzew owocowych mogły być nawet o 25% uboższe niż te z zeszłego roku. Jeśli chodzi o warzywa gruntowe, zbiory określono na 9% mniejsze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Plonowanie większości gatunków zostało ograniczone poprzez uszkodzenia przymrozkami, a brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie spowodował nawet większe straty w owocowaniu niektórych gatunków niż w przypadku drzew owocowych. Największy spadek produkcji zanotowano dla malin i porzeczek czarnych - informuje GUS. To dlatego w tym roku na działkach mało było wyczekanych porzeczek, a maliny osiągnęły powalające ceny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed śmiercią Anna Przybylska miała jedno życzenie. Jej przyjaciółka po latach zdecydowała się o tym opowiedzieć. Będziecie płakać
  2. Andrzej Duda klęczy przed Kaczyńską! Ujawniono nieznane zdjęcie sprzed lat. Co na to Agata Duda?
  3. Pies był uwiązany na łańcuchu przez 10 lat. Jego reakcja, gdy został uwolniony miażdży serce
  4. Ratownicy pogotowia stwierdzili zgon jego córeczki. Sam podjął reanimację, nie mogli uwierzyć w to co się stało później
  5. Kasia powiedziała rodzinie, jak będzie wyglądał jej ślub. Ojciec zerwał z nią kontakt, matka ciągle płacze, a babcia modli się o rozum dla narzeczonego
  6. Uczestnik "Milionerów" kpił sobie z Urbańskiego. Chwilę później stał się pośmiewiskiem całej Polski

Źródło: Business Insider

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News