Ceny produktów
Unsplash.com freetousesoundscom
Monika Majko - 3 Stycznia 2021

Weszli do sklepu i oniemieli, gdy spojrzeli na ceny. Portfele Polaków mocno ucierpią, horrendalnie podrożały popularne produkty

Ceny popularnych produktów skoczyły w górę wraz z nadejściem 2021 roku. Wszystko przez wprowadzenie podatku cukrowego, który obowiązuje już od 1 stycznia. Portfele Polaków boleśnie odczują nową opłatę, wielu z nich z niedowierzaniem przyglądało się sklepowym półkom.

Ceny napojów słodzonych i energetycznych oraz od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach do 300 mililitrów poszły w górę od 1 stycznia 2021 roku. Wszystko z powodu ustawy o podatku cukrowym. Wiele osób nie może uwierzyć w to, ile obecnie musza zapłacić za swoje ulubione produkty.

Ceny wzrosły, ponieważ od 1 stycznia 2021 roku wprowadzono w Polsce nową opłatę

Tuż po Nowym Roku w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia półek sklepowych, a internauci tłumnie wyrażali swoje oburzenie podwyżkami, które zauważyli w swoich sklepach. Ceny popularnych napojów słodzonych i energetycznych znaczeni wzrosły w porównaniu do zeszłego roku.

- 6,49 w Biedronce za 2 litry Pepsi bez cukru, na stacji benzynowej prawie 9 zł, pięknie się zaczyna 2021 - denerwowała się jedna z użytkowniczek Twittera.

- Coca-Cola w Biedronce skacze z 4,35 zł do 6,29 zł za butelkę. Butelka 1,75L, cena regularna. Taka nowa cena pojawiła się w aplikacji Glovo. Z dowozem na jutro. Było 4,35 zł - poinformował z kolei analityk Rafał Mundry.

Nie żyje twórca kultowego polskiego zespołu. Zmarł w Wigilię, dopiero teraz brat artysty przekazał informacje o śmierciNie żyje twórca kultowego polskiego zespołu. Zmarł w Wigilię, dopiero teraz brat artysty przekazał informacje o śmierciCzytaj dalej

Nagła podwyżka spowodowana jest podatkiem cukrowym, który wszedł w życie od 1 stycznia 2021 roku i jest przyczyną wprowadzenia nowych opłat od napojów słodzonych i energetycznych oraz od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach do 300 mililitrów, czyli tzw. małpek.

Ustawa o podatku cukrowym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę już pod koniec sierpnia 2020 roku, ale ostatecznie wprowadzono ją w życie dopiero 1 stycznia 2021 roku. Opłata ta ma mieć na celu poprawienie nawyków żywieniowych Polaków, a w szczególności dzieci i młodzieży.

- Promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych, poprawa jakości diety przez ograniczenie w niej środków spożywczych niezalecanych do nadmiernego spożycia, a także wspieranie, mającej pozytywny wpływ na zdrowie, aktywności fizycznej dzieci i młodzieży - tak uzasadniało wprowadzenie podatku cukrowego Ministerstwo Zdrowia.

Temat wzrostu cen z powodu podatku cukrowego poruszył w mediach społecznościowych również poseł Konfederacji Artur Dziambor, który napisał, że „To nie jest podatek, to jest opłata”.

- Podziękowania proszę słać do koalicji socjalistyczno - etatystycznej PiS-Lewica - przekazał Dziambor na Twitterze.

podatek cukrowy

podatek cukrowy

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Twitter/Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News