Centrum Zdrowia Dziecka doniosło do prokuratury na lekarza leczącego dzieci marihuaną

Centrum Zdrowia Dziecka doniosło do prokuratury na lekarza leczącego dzieci marihuaną Źródło: dr. Marek Bachański / fot. youtube

Centrum Zdrowia Dziecka złożyło w prokuraturze doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dr. Marka Bachańskiego, który leczył "medyczną marihuaną" dzieci cierpiące na padaczkę lekooporną.

Pod koniec lipca tego roku dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka zawiesiła prowadzoną przez Bachańskiego eksperymentalną terapię leczenia dzieci "medyczną marihuaną", która - jak przekonują lekarz i rodzice chorych dzieci - przynosiła pozytywne skutki.

Dwa tygodnie później dyrekcja złożyła zawiadomienie do warszawskiej prokuratury informujące o możliwości popełnienia przestępstwa przez dr. Bochańskiego. Przestępstwo jakiego miał się dopuścić lekarz to - jak twierdzi dyrekcja CZD - "prowadzenie nielegalnego eksperymentu medycznego, które mogło narazić na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu leczone dzieci z lekooporną padaczką". Dyrekcja CZD zarzuca także Bachańskiemu "prowadzenie badań wbrew ustawie o prawie farmaceutycznym oraz bez uzyskania "świadomej" zgody uczestników tych badań".

Sam zainteresowany w emocjonalnym liście skierowanym do ministra zdrowia napisał, że Centrum Zdrowia Dziecka dokonało na nim linczu i podważyło "w sposób nieludzki i niezgodny z prawdą" jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Lekarz oświadczył, że rozważa emigrację na Zachód gdzie nie będzie nękany za leczenie dzieci. Wiceminister zdrowia, Sławomir Neuman, odpowiedział na list lekarza i wyjaśnił mediom, że z informacji jakie posiada wynika iż dr. Bachański dostał zgodę na prowadzenie eksperymentalnej terapii jednak Komisja Bioetyczna przy CZD doszukała się niedopełnienia wszystkich procedur związanych z takimi badaniami.

Głos w sprawie zabrali także rodzice chorych dzieci, którzy wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy prośbę o interwencję w tej sprawie i niedopuszczenie do przerwania skutecznej dla ich dzieci terapii. Jak na razie prezydent nie odpowiedział jednak ministerstwo zdrowia zapewniło, że dzieci które były leczone przez Bachańskiego "medyczną marihuaną" mogą liczyć na kontynuację terapii.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: tvn24.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News