Ceniony socjolog: Czeka nas 30 lat dominacji prawicy. Zwrot młodzieży ku konserwatyzmowi

Ceniony socjolog: Czeka nas 30 lat dominacji prawicy. Zwrot młodzieży ku konserwatyzmowi Źródło:

Jak przekonuje ceniony socjolog z Polskiej Akademii Nauk, prof. Henryk Domański, Polskę czeka 30 lat dominacji prawicy. Tłumaczy to teorią cyklicznego rozwoju, która mówi, że po wzroście lewicowości następuje zwrot w drugą stronę.

Domański z rozmowie z Rzeczpospolitą przekonuje, że zwrot ku konserwatyzmowi nastąpił przede wszystkim wśród młodzieży. Zaznacza, że to w grupie wiekowej 18-24 jest największy współczynnik osób niechętnych imigrantom i popierających całkowity zakaz aborcji, co potwierdzają sondaże.

- To jest zupełnie sprzeczne z prawidłowościami socjologicznymi, które zawsze mówiły, że młodzi ludzie są najbardziej otwarci i tolerancyjni. A jednak młodzież jest coraz bardziej prawicowa, i to nie tylko w Polsce. To prawidłowość widoczna na całym Zachodzie, przejawiająca się choćby w narastającym negatywnym stosunku do Unii Europejskiej - mówił prof. Henryk Domański.

Prof. Domański przekonuje, że ma to związek z teorią cyklicznego rozwoju, według której po wzroście lewicowości następuje zwrot w drugą stronę. Twierdzi, że przyczyny leżą w kryzysie demokracji i wysokim bezrobociu wśród młodych, którzy mają nie mieć pozytywnych odczuć związanych z demokracją z czasów prosperity.

- Z wiekiem podobne nastroje wzrastają; im starszy jest człowiek, tym bardziej konserwatywny. To pokolenie nigdy więc nie będzie podatne na ideały lewicowe. Przez najbliższe 20–30 lat prawicowe podejście ugruntuje się zatem we wszystkich społeczeństwach europejskich. Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że te nastroje w najbliższym czasie ulegną osłabieniu czy że nastąpi zwrot w drugą stronę - dodał.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rp.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News