Polaków czekają poważne podwyżki cen rachunków. Zmiany nie ominą nikogo

Polaków czekają poważne podwyżki cen rachunków. Zmiany nie ominą nikogo Źródło: Fot, Pixabay.com

Cena prądu znowu wzrośnie, a Polaków - mimo obietnic rządu - czekają poważne podwyżki? Okazuje się, że przewidywany scenariusz dotyczący polskiej energetyki nie ma nic wspólnego z bajowymi zapewnieniami, które codziennie słyszymy z sejmowych mównic. Nadchodzące, brutalne zmiany nie ominą niestety nikogo. 

Cena prądu ostatnio bardzo niepokoi wszystkich Polaków. Zewsząd słychać głosy, zgodnie z którymi czekają nad wyjątkowo brutalne podwyżki, rząd jednak bezustannie zapewnia, że nikt z nas ich nie odczuje we własnej kieszeni. Teraz okazuje się, że zbliżające się wielkimi krokami zmiany nie ominą nikogo i mogą być tragiczne w skutkach. Już wkrótce cena prądu powali na kolana miliony Polaków, zgodnie z opinią ekspertów czekają nas bowiem bardzo poważne podwyżki cen rachunków. Choć politycy starają się sprawić, by gospodarstwa domowe nie odczuły bolesnych zmian, wygląda na to, że przyszłość nie zapowiada się zbyt kolorowo.

Cena prądu bezlitośnie wzrasta

Rząd ostatnio obiecywał, że gigantyczne podwyżki cen energii elektrycznej nie dotkną gospodarstw domowych Polaków. Wiele osób zastanawiało się, jak PiS zamierza to wykonać, a teraz w całej sprawie postanowił wypowiedzieć się ekspert. - Odpowiedź na pytanie: czy cena energii elektrycznej wzrośnie, brzmi: tak - stwierdził mocno Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica. - Ceny energii elektrycznej będą rosnąć. Już dzisiaj można stwierdzić, że w stosunku do roku 2018 ceny energii elektrycznej będą czy są wyższe o 50-60% dla gospodarstw domowych. Jeszcze bardziej sytuacja jest niekorzystna dla wszystkich odbiorców przemysłowych [...] czyli dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw i spółek komunalnych, gdzie wzrost cen w stosunku do 2018-2019 roku energii elektrycznej szacowany jest na poziomie 60-70% - mówił dalej. Jak stwierdził, cena prądu rośnie nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. By tak się nie działo, konieczna jest gruntowna zmiana miksu energetycznego - wymienia tu odnawialne źródła energii oraz budowę elektrowni jądrowych. Jednocześnie podkreśla, iż sprawa rachunków gospodarstw domowych jest niesamowicie skomplikowana.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nasze rachunki będą wyższe

Rząd wprowadził ustawy oraz zmiany, które mają zapobiec wzrostowi rachunków w 2019 roku. Problem polega jednak na tym, że zespół, którego celem było wypracowanie rozporządzeń wprowadzających przepisy w życie, od 3 tygodni nie stworzył wspólnego stanowiska w tej sprawie. - Zgodnie z intencjami rządu ma być desygnowane w budżecie państwa prawie 9 mld zł na kwestie związane z rekompensatą dla spółek, [...] które dostarczają energię elektryczną dla swoich odbiorców, tak żeby ci klienci, głównie gospodarstwa domowe [...] nie odczuły skutków podwyżek cen energii w 2019 roku - zaczął ekspert. Niestety dalsza część nie jest tak obiecująca, pokrycie wszystkich kosztów szacuje się bowiem na około 13 mld złotych, a więc o 4 mld więcej, niż przygotował rząd. - Jeżeli zostaną zastosowane mechanizmy rekompensacyjne, o których obecnie jeszcze nie wiele możemy powiedzieć, możemy ostrożnie założyć, że gospodarstwa domowe nie zapłacą wyższych rachunków. Jednak te rachunki tak czy inaczej ktoś będzie musiał pokryć. Ta różnica zostanie pokryta z budżetu państwa. Pytanie, czy starczy tych środków dla wszystkich zainteresowanych. Jeśli nie, to całą gospodarkę czekają poważne zawirowania - ostrzega specjalista. Wygląda więc na to, że mimo kolejnych obietnic rządu czeka nas wyjątkowo bolesna podwyżka. Trzeba mieć świadomość, że jeśli nie w 2019 roku, to dojdzie do niej już w kolejnych latach, jeśli rząd nie zmieni swojej polityki energetycznej. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Emeryci dostaną kilkaset złotych od ZUS! Doskonałe informacje dla seniorów
  2. Zarobki gwiazdy TVN są astronomiczne. Kultowa aktorka rozbiła bank
  3. Brat Adamowicza chwali Morawieckiego. O Dudzie ma inne zdanie
  4. Agnieszka Chylińska PRZERAŻAJĄCO chuda. Fani boją się o jej życie!
  5. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz?Tego się po niej NIKT nie spodziewał
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News