Gigantyczne ceny czereśni i wiśni. To się nie mieści w głowie

Gigantyczne ceny czereśni i wiśni. To się nie mieści w głowie Źródło: Pixabay/ID 1195798

Cena wiśni i czereśni dramatycznie wzrosła. Teraz za kilogram trzeba zapłacić niemal trzy razy więcej, niż miało to miejsce jeszcze rok temu. Polacy nie mogą zrozumieć tych przykrych zmian, a nic nie wskazuje, by miało być lepiej.

Cena wiśni i czereśni w 2019 roku jest najwyższa, biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat. Przerażająca sytuacja związana jest z niesprzyjającymi okolicznościami, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Ile kosztuje kilogram wiśni, a ile czereśni? Stać na nie teraz tylko bogaczy, a jeszcze niedawno były to pospolite owoce, które niemalże każdy miał w domu. 

Cena wiśni i czereśni dramatycznie wzrosła. Dlaczego?

Nad sprawą wysokich cen wiśni i czereśni pochyliła się Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w specjalnej rozmowie z PAP-em. Okazuje się, że Serbia przeżywa poważny kryzys, a to właśnie z tego kraju sprowadza się corocznie najwięcej wspomnianych wcześniej owoców.

Producenci największych firm potrzebują wiśni i czereśni, aby następnie wykorzystać je np. na dżemy czy konfitury, ale także na nadzienia do słodyczy czy do innych celów spożywczych. Spowodowane jest to niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi, które odczuwalne są także u nas - w Polsce także rolnicy nie zanotowali zbyt dużej ilości plonów. Związane jest to pośrednio m.in. z upałami.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Ile kosztuje kilogram malin, czereśni, porzeczek?

Dzisiaj za kilogram malin musimy zapłacić handlarzom około 4,5-6 zł/kg i chodzi tutaj o zakup ilości hurtowych.  Jeśli zaś chcemy kupić wiśnie, ich koszt za kilogram to około 2-3 zł. Sytuacja względem poprzedniego roku dramatycznie różni się także w kwestii porzeczek. Dzisiaj za kilogram tych owoców producenci wielkich marek muszą zapłacić od 0,8-1,5 zł.

Na wspomnianych przykładach łatwo więc zauważyć, że ceny owoców wzrosły średnio nawet trzykrotnie. To spora zmiana, która mocno odciśnie się na polskim rolnictwie, ale także i na zagranicznym. Bezpośrednio odczują to także zwykli konsumenci, którzy nie tylko za surowy owoc zapłacą kilka razy więcej, ale także i za wszelkiego rodzaju przetwory czy produkty, w których on się znajduje. Niestety nie można liczyć też na to, że w tym sezonie nastąpi jeszcze zdecydowany spadek cen - prawdopodobnie będą się one już utrzymywać na poziomie wyższym, niż w poprzednich latach aż do następnego roku. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Agnieszka Chylińska tym razem przeszła samą siebie. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Fani do teraz nie mogą dojść do siebie!
  2. Ujawniono prawdę o tożsamości Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  3. Gdy Beata Tyszkiewicz wyszła na balkon, pod nim stali fani, którzy zrobili coś wzruszającego. Potem słuch o niej zaginął
  4. Koszmar z dzieciństwa który Agata Duda "będzie miała przed oczami do końca życia". Przy rodzinnym stole słychać było tylko płacz
  5. To jest nierealne. Mama Grażyny Torbickiej ma ponad 80 lat, a wygląda jak petarda! Chyba zesłały ją anioły
  6. Niewiarygodne. Oto co znalazło się na grobie Kory, przechodniom opadają szczęki na sam widok
  7. Pola Raksa urodziła się podczas II wojny światowej. To jak wygląda dziś, wprawia w osłupienie
  8. Michał Wiśniewski bezskutecznie błaga o pomoc. Zostało 11 dni, Oliwier walczy o życie. Lekarze: "Sytuacja jest krytyczna"
  9. Wreszcie dowiedzieliśmy się ile Justyna Żyła zarobiła w Tańcu z Gwiazdami. To prawdziwa fortuna

Źródło: Business Insider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News