Centralne Biuro Antykorupcyjne bada sprawę niejasności dotyczących finansów Nowoczesnej. Funkcjonariuszy zaalarmowały niejasności we wpłatach na kampanię wyborczą. Biuro zajmuje się także dokumentami dotyczącymi majątku Ryszarda Petru.

CBA zainteresowało się finansami Nowoczesnej po tym jak odnaleziono nieścisłości w wykazie wpłat na fundusz wyborczy. Część osób, która przekazała dotację na kampanię Nowoczesnej przy swoim nazwisku wpisała nazwę swojej firmy. Może to sugerować, że przelewu dokonano bezpośrednio z rachunku firmowego, co jest karane.

„Osoba prowadząca działalność może wpłacać pieniądze na fundusz wyborczy, jeżeli rachunek bankowy, z którego dokonano wpłaty, jest prywatny, a nie firmowy, chyba że jest to rachunek wspólny – prywatny i jednocześnie firmowy. Należy więc określić własność rachunku bankowego” – mówi Maria Kołtunowska z PKW.

Jednak nie tylko to przykuło uwagę CBA. Funkcjonariusze zwrócili także uwagę na negatywną opinię rewidenta, który sprawdzał dokumenty dotyczące zaciągniętego przez Ryszarda Petru kredytu na kampanię wyborczą.

Pieniądze z banku miały trafić bezpośrednio na rachunek komitetu. Te jednak powinny się znaleźć wpierw w funduszu Nowoczesnej. Jak na razie sprawa kredytu w wysokości 2 mln złotych jest ponownie badana.

W wypadku wykazania znacznych nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym, Nowoczesna może liczyć się z utratą 6,2 mln złotych z przyznanej subwencji. Możliwe jest także, że partia nie otrzyma w całości dotacji podmiotowej – tę jednak wylicza się właśnie w oparciu o sprawozdanie finansowe partii.

Oprócz dokumentów finansowych partii, CBA sprawdza także te należące do jej lidera – Ryszarda Petru. Szczególną uwagę Biura przykuło jego oświadczenie majątkowe. Jak się bowiem okazuje, Petru pięć dni po wyborach parlamentarnych postarał się o rozdzielność majątkową ze swoją żoną, Małgorzatą.

Rozdzielność ta dokonała się dwa tygodnie przed złożeniem oświadczenia o majątku. Sprawiło to, że lider Nowoczesnej nie musiał opisywać tej części majątku, który zapisany jest na jego żonę.

Sprawa finansów Nowoczesnej i jej lidera cały czas jest badana przez CBA. Jak oświadczyli funkcjonariusze, „informacje są szczegółowo analizowane i weryfikowane”.

„Informacje, które docierają do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, są szczegółowo analizowane i weryfikowane. Wyniki analiz w każdej sprawie przesądzają o ewentualnych dalszych krokach Biura” – poinformowało CBA.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: niezalezna.pl
pt

...

Zobacz również