Kontrowersyjna decyzja Rady Ministrów premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Ci zdecydowali się na wydalenie z kraju dziesiątek tysięcy uchodźców. Decyzja władz Izraela spotkała się z ogromnym oporem ze strony opinii międzynarodowej. Wściekłe jest zwłaszcza ONZ, które głośno protestuje przeciw decyzji.

Międzynarodową wrzawę wywołała decyzja o zamknięciu obozu dla uchodźców w miejscowości Holot na pustyni Nagew. Przebywających tam 38 tys. osób będzie musiało opuścić Izrael pod groźbą zamknięcia w więzieniu. Dotąd pomieszkiwali tam głównie Sudańczycy i Erytrejczycy, którzy uciekli do Izraela przed konfliktami zbrojnymi ze swoich krajów.

Na wieść o zamknięciu obozu w Holot Organizacja Narodów Zjednoczonych podniosła protest. ONZ jest szczególnie zaskoczone tym, że decyzja o zamknięciu obozu przeszła jednogłośnie w Radzie Ministrów Izraela. Wszyscy członkowie rządu Netanjahu opowiedzieli się za wyrzuceniem uchodźców z kraju. Dali jedynie trzy miesiące dziesiątkom tysięcy ludzi na opuszczenie Izraela. Potem Sudańczycy i Erytrejczycy będą wyłapywani przez policję i deportowani.

– Infiltratorzy będą mieli wybór między opuszczeniem kraju a pozbawieniem wolności – czytamy w oświadczeniu izraelskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Izrael nie chce już utrzymywać „infiltratorów”

Sprawę obozu Holot nagłośnił szczególnie szef resortu bezpieczeństwa, Gilad Erdan. Ten nazwał obóz „hotelem dla infiltratorów utrzymywanym na koszt podatnika”. Utrzymanie go kosztowało bowiem 240 mln szekli rocznie, czyli 70 mln dolarów.

Zachowanie Izraela ostro skrytykowała UNHCR, czyli należąca do ONZ agencja do spraw uchodźców. Jak ta podkreśliła, od 2009 roku jedynie ośmiu Erytrejczyków i dwóch Sudańczyków mogło liczyć na przyznanie im statusu uchodźcy w Izraelu.

Agencja jest przerażona tym, że Izraelowi nie przeszkadza, że wyganiając uchodźców ze swojego kraju do ich ojczyzn, często skazuje tych ludzi na śmierć. W Sudanie i Erytrei rządy sprawują bowiem brutalne reżimy, które za nic mają ludzi, którzy wcześniej uciekli z kraju. Jak mówi jednak spokojnie premier Netanjahu, wydalenie uchodźców z Holot to otwarcie „trzeciej fazy procesu uporządkowania sprawy infiltratorów w Izraelu”.

 Likwidacja obozu w Holot otwiera trzecią fazę wysiłków rządu w celu uporządkowania sytuacji infiltratorów. Faza ta polega na przyspieszonym wydalaniu infiltratorów – podkreślił premier.

źródło: wp.pl

Aleksander Kwaśniewski skończył 63 lata - oto najlepsze MEMY z jego udziałem!


9 największych kompromitacji rządu PiS

...

Zobacz również

Zobacz również