To samobójstwo wstrząsnęło całą armią. Na swoje życie targnął się jeden z najważniejszych generałów. Przyczyną było najprawdopodobniej objęcie go śledztwem w sprawie korupcji w wojsku. 

Należący do Centralnej Komisji Wojskowej 66-letni generał Zhang Yang popełnił samobójstwo w swoim domu 23 listopada 2017 roku, poinformowała chińska agencja Xinhua.

Jak ogłosił przedstawiciel Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny w ciągu ostatnich 5 lat walki z korupcją chiński rząd ukarał ponad 1,2 mln osób. Komisja jest antykorupcyjną instytucją działającą w ramach Komunistycznej Partii Chin.

W przyszłym roku planowane jest powołanie kolejnej agencji, która ma za zadanie całkowicie rozprawić się z chińską korupcją.

ZOBACZ TAKŻE: Trump grozi, a to Chiny właśnie zmiażdżyły Kim Dzong Una

Xi Jinping walczy z korupcją

Kampania antykorupcyjna w Chinach trwa od dojścia do władzy prezydenta Xi Jinpinga w 2012 roku. Jak przekonują jednak eksperci od spraw dotyczących Państwa Środka, nie ma ona jedynie wymiaru antyprzestępczego ale również służy Xi Jinpingowi do walki z przeciwnikami politycznymi.

Afera korupcyjna i śmierć generała może być poważnym problemem dla chińskiej armii oraz globalnego pokoju. Wszystkie tarcia oraz afery pojawiające się w tym coraz bardziej zapalnym rejonie świata odbijają się głośnym echem w rządach innych państw regionu.

Generał Zhang Yang urodził się w 1951 roku w chińskiej prowincji Hebei. Przed Centralną Komisją Wojskową pełnił również funkcję komisarza politycznego w rejonie militarnym Guangzhou. Był również deputowanym do 10. Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w latach 2003-2008.

ZOBACZ TAKŻE: Chiny szykują się do wojny. Na celowniku światowe mocarstwo

Źródło: TVN24

Czyimi potomkami są Katalończycy? 7 narodów, które nie mają własnego państwa

Tak wyglądał związek Piotra T. z młodą Kambodżanką [ZDJĘCIA]

 

Zobacz również