Zgodnie z zapowiedziami francuskich władz, w poniedziałek rano zaczęła się likwidacja dzikiego obozu imigrantów w Calais zwanego „Nową Dżunglą”. Zamieszkujących go imigrantów funkcjonariusze policji i żandarmerii odsyłają do 287 ośrodków dla uchodźców na terenie całej Francji.

Do likwidacji obozu, gdzie przebywać ma jeszcze około 6,4 tys. osób, odesłano 1250 policjantów i żandarmów, którzy mają kontrolować sytuację i 60 autokarów, którymi imigranci są zabierani do obozów na terenie kraju. Według doniesień, akcja przebiega pomyślnie, jednak jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do starć.

Imigranci, którzy stwierdzili, że to ich ostatnia szansa, by uciec do Wielkiej Brytanii, próbowali przedostać się na autostradę i dalej na Wyspy. Drogę odgrodziła im jednak policja. Uchodźcy podpalili więc przenośne toalety i miotali kamieniami w funkcjonariuszy. W odpowiedzi policjanci użyli gazu łzawiącego. Sytuacja została opanowana.

Nad ranem pod obozem ustawiły się kolejki liczące po kilkaset osób. Wszystkie kierują się do ośrodka rejestracyjnego, gdzie każdy z imigrantów jest przepytywany, a na podstawie udzielonych informacji  i własnego wyboru otrzymuje miejsce w odpowiednim obozie na terenie kraju. Uchodźców dzieli się na 4 grupy: dorosłych, samotnych nieletnich, rodziny i niepełnosprawnych lub chorych.

Inaczej jest tylko z grupą około 80 małoletnich, który nie zostaną przewiezieni do obozów przygotowanych w innych rejonach Francji. Na przyjęcie tej grupy małoletnich zgodziła się bowiem Wielka Brytania na podstawie unijnych przepisów o łączeniu rodzin.

Do 287 obozów przewieźć uchodźców ma 60 autokarów w poniedziałek, 45 we wtorek i 40 w środę. Cała akcja likwidacji obozu i relokacji migrantów potrwać ma około tygodnia.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: tvn24.pl, tvp.info
pt

...

Zobacz również