Cała Polska apeluje do Dudy. To ostatni sprawdzian

Cała Polska apeluje do Dudy. To ostatni sprawdzian

Andrzej Duda podjął podczas swojej kadencji wiele decyzji, którymi naraził się Polakom. Szczególnie wspieranie przez niego reform w wymiarze sprawiedliwości odbija się szerokim echem nie tylko wśród zwykłych obywateli, ale też w środowisku ludzi zajmujących się prawem. Andrzej Duda stoi teraz w obliczu decyzji, która może przechylić szale jego porażki.

Andrzej Duda jest szeroko krytykowany przez środowiska prawnicze w związku z wszelkimi reformami PiS-u dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości, które popiera. Fala krytyki wydaje się być tym bardziej bolesna, że prezydent Duda jest z wykształcenia prawnikiem. Teraz koledzy po fachu apelują do prezydenta o wstrzymanie się od podjęcia bardzo ważnej decyzji.

Andrzej Duda powoła kandydatów do Sądu Najwyższego?

Naczelna Rada Adwokacka prosi prezydenta Andrzeja Dudę o to, aby wstrzymał się od powołania kandydatów do Sądu Najwyższego wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. NRA stwierdziła, że:
  • proces wybierania nowych sędziów narusza standardy Unii Europejskiej
  • tryb wyłaniania kandydatów jest sprzeczny ze standardami powołania na stanowiska Sędziów Sądu Najwyższego
  • ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym są wątpliwe z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej i Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
  • każde państwo członkowskie ma obowiązek wykonywać orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
  • każdy organ władzy politycznej ma obowiązkowo przestrzegać i wypełniać orzeczenia Sądu Najwyższego
Sytuacja wydaje się być tym bardziej ważna, gdyż Naczelna Rada Adwokacka uchwaliła powyższe postulaty podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego.

Adwokaci odcinają się od działań Andrzeja Dudy

Podczas specjalnego posiedzenia NRA uznała również, ze odcina się od obecnie trwających procederów związanych z Sądem Najwyższym. - Naczelna Rada Adwokacka podjęła również uchwałę, w której uznała, że udział adwokatów w aktualnej procedurze wyłaniania kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego stoi w sprzeczności z wartościami jakimi kieruje się Adwokatura - można przeczytać na stronie NRA. Adwokaci raz jeszcze zakomunikowali prezydentowi, że uważają jego działania za niekonstytucyjne. - Naczelna Rada Adwokacka z dezaprobatą odnosi się do tych zachowań adwokatów, które legitymizują sprzeczne z Konstytucją RP działania wobec wymiaru sprawiedliwości - czytamy w jednej z uchwał.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Z Polsatem jest bardzo źle. PiS zaciska swoje macki?
  2. Podatek PIT już nie będzie taki sam. Porażająca decyzja PiS
  3. Prokuratura: Syn Millera nie zabił się sam? Nowy wątek w sprawie
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News