Paweł Kowal to były poseł Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił również funkcję wiceministra w MSZ. W udzielonym Wirtualnej Polsce wywiadu skomentował obecną sytuację polityczną w Polsce i na świecie.

Kowal duży nacisk położył na wzrost nastrojów prawicowo-radykalnych widoczny nie tylko w Polsce. Jego zdaniem, wynika to z kryzysu klasy średniej.

– Wzrost nastrojów nacjonalistycznych i populistycznych jest oczywisty na całym Zachodzie, także w USA. Kluczem jest kryzys klasy średniej. To ona została najbardziej dotknięta kryzysami, spadkiem cen nieruchomości itd. – powiedział.

Co więcej, według Kowala PiS boi się… własnych wyborców. Zdaniem polityka rządy partii Kaczyńskiego uderzą w klasę średnią. Ponadto PiS boi się skrajnych poglądów, które są coraz popularniejsze.

– Oni boją się prawicy rewolucyjnej. Przywracanie na skróty, raptownymi metodami „tradycyjnych wartości” może być w kontrze do konserwatywnego poczucia stabilności, odbierać poczucie bezpieczeństwa. W polityce PiS widać pewne elementy stawiania na umocnienie naszej skromnej klasy średniej, jednak tak, jakby miała ona powstać od nowa, jakby chodziło o to tylko, by kreować nowe elity, przykładowo na prowincji. Z braku jednak środków w budżecie szybko może się okazać, że odbędzie się to, jeśli już, kosztem tych, którzy właśnie dorobili się pierwszego mieszkania, dobrej firmy i dostaną podatkami. Propozycja „jednego prostego podatku” to taka smerfoniespodzianka, czyli nieoczekiwana podwyżka podatków, to chyba każdy pojmuje? Czyli zamiast wspierania klasy średniej będzie realizowany pomysł transfuzji klasy średniej: wymiany starej na „nową, nasiejszą”, chociaż ta obecna poparła PiS w ostatnich wyborach.  – wyznał Kowal.

Zgadzacie się z jego opinią?

źródło: wp

...

Zobacz również