Goldman Sachs to jeden z największych ale i najbardziej kontrowersyjnych banków na świecie. Przedsiębiorstwo doradza rządom, miliarderom i wielkim firmom ale zarabia także na spekulacjach walutowych. 

Dlaczego GS jest tak kontrowersyjny? Warto przytoczyć tutaj sprawę sprzed miesiąca. To mniej więcej wtedy Goldman Sachs został pozwany przez rząd Libii. Kraj ten powierzył bankowi ogromne środki, które GS zainwestował w dziewięć skomplikowanych instrumentów finansowych. Wielkie pieniądze, które reżim Muamara Kadafiego zarobił głównie dzięki ropie, zostały powierzone Goldman Sachs w celu poprawienia sytuacji finansowej państwa, jednak wyniku inwestycji GS oraz wybuchu kryzysu finansowego Libia straciła niemal wszystko. Bank natomiast zarobił 200 milionów dolarów. Proces przeciw Goldman Sachs odbędzie się przed londyńskim sądem. Libia domaga się od bankowego molocha zwrotu 1,2 miliarda dolarów.

Stałą praktyką Goldman Sachs jest zatrudnianie polityków. Spośród Polaków zatrudniony był między innymi Kazimierz Marcinkiewicz, do 2007 roku poseł PiS. Teraz jednak, do pracowników GS dołączy polityk – z całym szacunkiem – zupełnie innego kalibru. To Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, a także premier Portugalii w latach 2002-2004.

Barroso będzie pracował w Londynie jako przewodniczący Goldman Sachs International oraz doradca Goldman Sachs . Pod sobą Barroso będzie miał około 6 tysięcy uważnie wyselekcjonowanych pracowników o wysokich kwalifikacjach.

źródło: rp.pl

...

Zobacz również