Były agent MI6: Rosja i Asad są bliscy zwycięstwa w Syrii

Były agent MI6: Rosja i Asad są bliscy zwycięstwa w Syrii Źródło:

Wbrew doniesieniom zachodnich polityków, Rosja nie ugrzęzła w „syryjskim bagnie”, ale sprawiła że perspektywa zakończenia wojny staje się coraz bardziej realna - twierdzi były brytyjski dyplomata i pracownik wywiadu MI6 Alastair Crooke.

Na łamach portalu The Huffington Post Brytyjczyk deklaruje, że dzięki rosyjskiej pomocy wojska Baszszara Al-Asada są bliskie zwycięstwa w syryjskim konflikcie. Na początku lutego syryjska armia zablokowała główne kanały dostaw dla partyzantów na północy Aleppo. Jeśli ofensywa wojsk syryjskich będzie kontynuowana, to wkrótce będzie możliwe okrążenie terrorystów.. Możliwym scenariuszem jest także sojusz syryjskiej armii ciągnącej na północ z Kurdami. To właśnie syryjscy Kurdowie i ich siły znajdujące się na wschód od Eufratu mogłyby znacząco pomóc w zamknięciu kolejnego kanału kontrolowanego przez Państwo Islamskie. Chociaż Ankara nie pozwala na przekroczenie rzeki Eufrat, to jednak sami Kurdowie nie wykluczają takiego ruchu, zaznaczył Crooke. Moskwa z kolei dała do zrozumienia, że zamierza zamknąć wszystkie kanały między Turcją i Syrią, które są kontrolowane przez bojowników ISIS. Ministerstwo Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej w ostatnich dniach ogłosiło, że jest w posiadaniu dowodów na to, że Turcja szykuje inwazję na Syrię. Alastair Crooke nie wyklucza, że ze strony Moskwy mogło być to ostrzeżenie wymierzone w adres Ankary. Brytyjczyk twierdzi, że sytuacja w Syrii dąży do jasnego, wojskowego rozstrzygnięcia, a miejsce do negocjacji znajduje się nie w Genewie, lecz na polu bitwy w Idlibie i Aleppo. Uważa także, że Syria może odrodzić się jako silne państwo a Rosja i Iran wyjdą z konfliktu obronną ręką. Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Źródło: http://ria.ru/syria/20160209/1371602485.html www.huffingtonpost.com/alastair-crooke/syria-putin-assad_b_9169998.html?utm_hp_ref=politics&ir=Politics
Następny artykuł