„Hańba dla Europy” – tak rosyjska ambasada w Rydze nazwała marsz weteranów SS przez stolicę Łotwy. Nie jest to pierwsza taka akcja. Byli członkowie łotewskiego SS maszerują przez Rygę rokrocznie od 1990 roku.

Weterani przeszli ulicami Rygi pod Pomnik Wolności, gdzie złożyli kwiaty. W pochodzie udział wzięli także sympatycy SS-manów i policjanci, którzy ochraniali maszerujących.

Tego samego dnia miejsce miała manifestacja antyfaszystów przeciwnych marszowi. Przyjechali na nią także antyfaszyści z Niemiec, choć wielu z nich nie przepuszczono przez łotewską granicę.

Przeciw marszowi była także ambasada rosyjska, która określiła pochód jako „hańbę dla Europy”. Zaprotestowały także organizacje żydowskie z Efraimem Zuroffem, szefem Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie, na czele.

Data marszu nie jest przypadkowa. Weterani świętują 16 marca rocznicę bitwy z armią radziecką, która miała miejsce w 1944 roku. Udział w potyczce wziął wtedy łotewski oddział SS. Łotysze traktowali bowiem Niemców jak wyzwolicieli spod radzieckiej okupacji. Do dziś część Łotyszy uważa członków rodzimych oddziałów SS za bohaterów.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również

Zobacz również