To czarny dzień dla wszystkich fanów muzyki poważnej w polskim wykonaniu. Odszedł bowiem właśnie najwybitniejszy polski artysta z tej dziedziny sztuki. 82-letni Jerzy Milian zostawił rzeszę fanów i ogromną ilość dzieł.

Urodził się w Poznaniu na 4 lata przed II Wojną Światową. Już od małego przejawiał ogromne talenty muzyczne. W wieku zaledwie 16 lat ukończył szkołę muzyczną pod okiem Wolframa Heickinga i Bogusława Schaeffera.

Zaczynał jako pianista, ale później okazało się, że jego prawdziwą miłością jest wibrafon, przy którym nie miał sobie równych. Wirtuozeria zapewniła mu szybką sławę. W latach 50. najpierw występował w prowadzonym przez siebie kwintecie, a później Sekstecie Krzysztofa Komedy, a pod koniec tej dekady został kompozytorem.

Przez kilkanaście lat współpracował z radiem w Poznaniu. Nagrywał dla niego muzykę w ramach swojego autorskiego zespołu nagraniowego. Grał także dla Studia Jazzowego, Orkiestry Tanecznej i Poznańskiej Piętnastki Radiowej. Z najróżniejszymi radiami i festiwalami muzyki poważnej i jazzowej związany był do końca życia.

Jego muzyka znana jest także za granicą. Występował bowiem w Czechosłowacji, NRD i w Belgii.

ZOBACZ TAKŻE: Słynny polski muzyk idzie do więzienia. Zabił kobietę

Jerzy Milian – legenda polskiego jazzu

Niestety, muzyk zmarł w środę, jak podała wytwórnia GAD Records w swojej informacji. Artysta odszedł w wieku 82 lat.

W środę wieczorem zmarł Jerzy Milian. Wybitny jazzman, wibrafonista, kompozytor, aranżer, a ponad wszystko – wspaniały człowiek. Będzie Go bardzo brakować – czytamy w informacji.

Za swój dorobek artystyczny Milian został wielokrotnie odznaczony. Na koncie artysty jest Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyż Zasługi i odznaka Zasłużony Działacz Kultury. Co więcej, Jerzy Milian otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

ZOBACZ TAKŻE: Dzień Mężczyzny 2018: Kiedy go obchodzimy?

źródło: gazeta.pl

Jak wiele jest w Polsce korupcji? Wypadamy TRAGICZNIE na tle Europy!


Kiedyś rozpalały zmysły Polaków, a dziś? Najpiękniejsze aktorki PRL