Książę Kentu Jerzy był skandalistą i doskonałym pilotem. Jako pierwszy z rodziny królewskiej przekroczył Atlantyk samolotem. Zginął w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.

Utrzymywał znajomość z Władysławem Sikorskim, który to miał mu nawet zaproponować objęcie tronu federacji Polski i Czechosłowacji, na którą pomysł pomimo konfliktów politycznych i militarnych miedzy oboma państwami w Dwudziestoleciu przetrwał aż do połowy wojny – umarł wraz z księciem.

Osadzenie Windsora na tronie państwa w Europie Środkowej miał mu zapewnić bezpieczeństwo w obliczu stałego zagrożenia ze strony Rosji sowieckiej i Niemiec. Przychylne Brytyjczykom narody miały wzmocnić w ten sposób kulturalne i ekonomiczne więzi ze Zjednoczonym Królestwem i ich Wspólnotą Narodów oraz Stanami Zjednoczonymi.

W listopadzie 1939 roku Sikorski spotkał się doradcą premiera Chamberlaina, baronem Williamem Strangiem. Tematem rozmowy było przyszłe teoretyczne państwo czechosłowacko-polskie. Federacja leżała w interesie brytyjskim. Gdyby była silnym państwem stwarzałaby równowagę w swojej części. Nie wiadomo jednak, jaki był tej rozmowy wynik.

źródło: msn.com

...

Zobacz również