Sędzia Iwona Dziurko orzekła, że ksiądz, który molestował nieletniego wtedy Marcina K. musi zapłacić mu 50 tys. złotych zadośćuczynienia. Powołano się między innymi na to, iż rola duchownego w społecznym odczuciu wiąże się m.in z niesieniem pomocy, opieką nad słabszymi i szczególnym zaufaniem. Pozwany był proboszczem w parafii św. Wojciecha w Kołobrzegu i już jest na wolności. W 2014 r. został wydalony ze stanu kapłańskiego za wspomniane czyny, których dopuścił się w latach 1999-2001. 

Sędzia Iwona Dziurko powołała się na art. 23 Kodeksu Cywilnego, który dotyczy dóbr osobistych człowieka. Do takowych należą m.in godność, zdrowie psychiczne czy integralność seksualna, które zostały naruszone w wyniku molestowania.

– Zdarzenia te wywołały poczucie bezradności, wykorzystania i bezradności. Powód cały czas uczestniczy w terapii psychologicznej i nadal wymaga leczenia – mówiła sędzia Dziurko.

Nie bez znaczenia dla sprawy był również fakt, że były ksiądz do tej pory nie przeprosił molestowanego mężczyzny, który w tamtym czasie był nieletni. Ponadto, jest już na wolności i może zarobić na zadośćuczynienie w wysokości 50 000 złotych.

Pieniądze mają zrekompensować krzywdy moralne. Pełnomocnik Zbigniewa R. (byłego księdza) chciał, by zadośćuczynienie wyniosło jedynie 2 tysiące złotych, bo tylko na tyle miało być stać jego klienta. Sąd nie przychylił się do jego wniosku.

źrodło: rp.pl

...

Zobacz również