Polityk i biznesmen Dariusz Rosati wywołał niemałą burzę na jednym z portali społecznościowych swoim wpisem, w którym zasugerował, że rodzina braci Kaczyńskich przyczyniła się czynnie do morderstwa rotm. Witolda Pileckiego.

 – Rotmistrz Pilecki 15 marca 1948 roku zginął z rąk komunistycznych morderców. Wyrok śmierci podpisał wujek Kaczyńskich, Henryk Świątkowski, minister sprawiedliwości w rządzie Bieruta (to dzięki Świątkowskiemu rodzina Kaczyńskich dostała willę) – czytamy w grafice opublikowanej przez europosła Platformy Obywatelskiej.

Natychmiast po publikacji w sieci zawrzało. Zwolennicy obecnego obozu władzy zaczęli przekonywać, że rodzina Kaczyńskich nie ma żadnego związku ze Świątkowskim.

Zostały też przytoczone artykuły, w których można przeczytać, że nie ma dowodów na powiązania rodzinne.

arodati

Dowodów na powiązania Kaczyńskich ze Świątkowskim rzeczywiście nie ma. Historycy zajmujący się badaniem drzew genealogicznych nie odnaleźli jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Jedyna wspólna rzecz pomiędzy rodziną Kaczyńskich a Świątkowskich to wspólne nazwisko przodków dwa pokolenia w tył.

Henryk Świątkowski był polskim prawnikiem i specjalistą w dziedzinie prawa wyznaniowego. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie KRN i w kolejnych rządach powojennych (1945–1956), przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w latach 1945-1950.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh

...

Zobacz również