To ewenement w polskim Sejmie. Łukasz Rzepecki wyróżnia się na tle swoich kolegów po fachu nie tylko wiekiem – jest najmłodszym parlamentarzystą – ale również poglądami. Złośliwi mówią, że za krytykę PiS już niebawem zostanie usunięty z szeregów partii.

Rzepecki urodził się w 1992 roku. Ma zaledwie 24 lata. Mimo młodego wieku, myśli bardzo krytycznie i, bez wątpienia, samodzielnie. Jest pierwszym posłem PiS, który tak otwarcie podjął się krytyki partii.

Pierwszy raz Rzepeckiemu puściły nerwy przy okazji debaty wokół podwyżki cen paliw. Młody poseł zaapelował do działaczy swojej partii o opamiętanie się.

Ta ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska. Dlatego z tego miejsca chciałbym zaapelować do moich koleżanek i kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, do kierownictwa PiS, żebyście wycofali państwo te podpisy pod tą ustawą. Ta ustawa wprowadza wiele podwyżek cen, począwszy od paliwa skończywszy na żywności, na usługach transportowych. Nie możemy być jak PO w czasie kampanii, która mówiła jedno, a robiła co innego – grzmiał z sejmowej mównicy.

Rzepecki staje naprzeciwko partyjnej linii nie tylko w kontekście tej jednej daniny. Poseł wyjął kartę podczas głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym. W swoim działaniu inspirował się… premier, Beatą Szydło.

Wyjąłem kartę. Wytłumaczę przez analogię. Pani premier Beata Szydło ma syna księdza i gdy było głosowanie projektu za życiem, to wyciągnęła kartę do głosowania. Tak samo zrobiłem jak premier Szydło. Ja jestem za głęboką reformą sądownictwa. Na tym zakończę, że zrobiłem tak jak premier Szydło – tłumaczył poseł.

Rzepecki już odczuwa konsekwencje swojej niesubordynacji. Został odwołany z komisji ds. Unii Europejskiej. Poseł zapewnia jednak, że pozostanie w partii.

Zobacz również

źródło: Newsweek Polska