Bunt na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci bojkotują kontrowersyjny wykład

Bunt na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci bojkotują kontrowersyjny wykład

13 marca na Uniwersytecie Warszawskim miał odbyć się wykład poprowadzony przez amerykańską działaczkę antyaborcyjną Rebeccę Kiessling. Jego tytuł "O prawie do urodzenia się - perspektywa amerykańskiej kobiety” sugerował oczywiście konkretny wydźwięk, a sama autorka podkreślała wielokrotnie, że będzie starała się lobbować w Polsce na rzecz tego, aby nawet gwałt nie decydował o prawie do usunięcia dziecka. Nikt jednak nie spodziewał się chyba tak stanowczej reakcji studentów, którzy zablokowali i zbojkotowali wystąpienie.

Gdy studenci dowiedzieli się o tematyce i formie wykładu, w internecie pojawiła się od razu petycja w jego sprawie. Podpisało się pod nią prawie tysiąc osób, co skłoniło także przedstawicieli uczelni do podjęcia konkretnych kroków. Oprócz petycji, pod Uniwersytetem Warszawskim ma odbyć się zgromadzenie przeciw wystąpieniu Kiessling.

"W formule zaproponowanej przez Studenckie Koło Nauk o Państwie i Prawie „Pro Patria” wydarzenie miałoby formę promowania określonego stanowiska światopoglądowego, a nie dyskusji akademickiej. Jeśli organizatorzy zaproponują zmiany w programie, tak by spotkanie nie było jednostronne, lecz miało charakter akademicki, to wydarzenie to będzie się mogło odbyć w późniejszym terminie" napisali w oficjalnym ogłoszeniu odwołującym wykład przedstawiciele uczelni. Studenci poparli to stanowisko twierdząc, że poprzez konkretne działania "chcą dbać o swoją uczelnię, więc nie wpuszczą na nią fanatyków, nienawiści, wykluczenia, a uniwersytet to dobro wspólne i wszyscy powinni czuć się tam bezpiecznie".

Jak się okazało studenci, którzy zdecydowali się na zaproszenie Kiessling na uczelnię, nie do końca zdawali sobie sprawę z wydźwięku i formy planowanego wykładu. Działania innych wyraziły jednak stanowczą opinię na temat takich postaw w Uniwersytecie Warszawskim.

fot. salvar el 1 facebook
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News