Bunt internautów: Są przeciw cenzurowaniu przez Facebooka historycznego zdjęcia (FOTO)

Bunt internautów: Są przeciw cenzurowaniu przez Facebooka historycznego zdjęcia (FOTO)

Norwescy, duńscy i niemieccy internauci otwarcie sprzeciwiają się cenzurowaniu przez Facebooka historycznego zdjęcia. Chodzi o fotografię "The terror of war", która notorycznie usuwana jest przez portal społecznościowy.

Facebook cenzuruje każdą kopię zdjęcia, która zostanie na nim zamieszczona. Wszystko za sprawą postaci małej dziewczynki, która widnieje na zdjęciu. Dziecko jest bowiem w całości nagie. Według polityki Facebooka, nagość na zdjęciach jest niedozwolona, dlatego zdjęcie jest notorycznie usuwane.

Wrzawę w związku z tym procederem podnieśli pierw norwescy internauci, a potem dołączyli do nich Niemcy i Duńczycy. Ci oburzyli się na wieść o cenzurze zdjęcia, które jest ich zdaniem jest symboliczne i ważne dla historii ludzkości. Fotografia "The terror of war" przedstawia bowiem poparzoną w ataku napalmem podczas wojny w Wietnamie 9-letnią Phan Thi Kim Phu, która ucieka przed żrącym opadem.

Zdjęcie zrobił w 1972 roku fotograf Associated Press, Nick Ut, a jego fotografia od razu zagościła na okładkach tysięcy gazet i magazynów na świecie wzbudzając antywojenne nastroje. Rok później otrzymał za nią nagrodę Pulitzera. Ut przyznał, że po zrobieniu zdjęcia natychmiast zabrał krzyczącą "Za gorąco, za gorąco!" dziewczynkę do szpitala. Tam po serii operacji udało się uratować dziecko, którego 60% ciała było poparzone.

Bunt podnieśli norwescy internauci, których oburzyło usunięcie zdjęcia z profilu jednego z Norwegów. Ten nagłośnił sprawę i niedługo potem inni internauci tłumnie zaczęli zamieszczać zdjęcie Uta na swoich profilach. W sprawę zaangażowała się nawet norweska premier Erna Solberg i jej ministrowie.

 - To co oni [pracownicy Facebooka] robią to cenzurowanie naszej wspólnej historii - stwierdziła Solberg.

Post Solberg także usunięto. W sprawę niedługo potem zaangażowali się Niemcy i Duńczycy, którzy wsparli norweskich internautów. Także norweska gazeta "Aftenposten" podała pomocną dłoń internautom publikując zdjęcie na jednej ze swoich okładek i wysyłając list z protestem do samego Marka Zuckerberga.

źródło: wordpress.com źródło: wordpress.com

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

źródło: reporters.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News