Bułgaria: Władze wprowadziły całkowity zakaz noszenia burek

Bułgaria: Władze wprowadziły całkowity zakaz noszenia burek

Równowartość nawet kilkuset euro będą musiały zapłacić kobiety, które zostaną przyłapane na noszeniu burki w Bułgarii. Władze kraju na wniosek nacjonalistycznej partii przyjęły nowy zakaz. Przepisy już wywołały protesty w kraju.

Z propozycją nowej ustawy wyszedł nacjonalistyczny Front Patriotyczny, który składa się z przedstawicieli różnych ugrupowań bułgarskich narodowców. Chociaż partia nie weszła podczas ostatnich wyborów parlamentarnych do koalicji rządzącej, otwarcie popiera działania centroprawicowego rządu Bojka Borisowa.

Dlatego też wniosek Frontu o wprowadzenie zakazu został uznany i wkrótce wprowadzono w Bułgarii nowe prawo. To zaś jest bardzo restrykcyjne wobec burek. Każda z kobiet, która zostanie przyłapana na noszeniu takiego nakrycia głowy będzie musiała się liczyć z karą pieniężną.

Za noszenie burki grozi kara 200 lewów (100 euro). Jeśli kobieta drugi raz zostanie złapana na noszeniu burki, zapłaci 1500 lewów (750 euro). Jeszcze więcej zapłacić za noszenie chust na głowach mają urzędniczki państwowe. W tym wypadku pierwsza kara wynosi 500 lewów (250 euro) i 2000 lewów (1000 euro).

Choć polityk GERB, partii rządzącej w Bułgarii, Krasimir Velchev, wyjaśniał, że nowe prawo nie jest żadną formą represji czy walki religijnej, nie wierzą mu organizacje zajmujące się prawami człowieka. Te już protestują przeciw nowym przepisom dotyczącym burek i wskazują na to, że zakaz może wywołać gniew islamskich terrorystów. To z kolei może doprowadzić do zamachów w Bułgarii.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: wprost.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News