Koniec kłamstw o świetnym budżecie. W rzeczywistości mamy 10 MILIARDÓW deficytu w samym lipcu

Koniec kłamstw o świetnym budżecie. W rzeczywistości mamy 10 MILIARDÓW deficytu w samym lipcu

Budżet, którym dysponuje nasz rząd, znacząco się uszczuplił. Deficyt, z którym mierzyć muszą się teraz politycy, zaskakuje, szczególnie że osiągnął dramatyczny poziom w jednym tylko miesiącu. Opowieści o doskonałej sytuacji finansowej Polski okazały się tylko pustymi słowami.

Sytuacja finansowa naszego państwa znacząco się pogorszyła. W dużym stopniu przyczynił się to tego jeden miesiąc, który okazał się rekordowy, jeśli chodzi o wydatki, na które nie było nas stać. W samym tylko lipcu deficyt sięgnął aż 10 miliardów złotych. Dziura nie zniknęła wraz z nastaniem sierpnia i będzie stanowić poważny problem w następnych miesiącach. Zaskoczone nią są nawet instytucje bankowe i banki prywatne. - Potrzeba jeszcze paru dni, żeby dokładnie policzyć dochody i wydatki budżetu po lipcu. Pierwszy obraz wskazuje jednak na to, że jesteśmy na minusie i po siedmiu miesiącach tego roku będziemy mieć deficyt. Nie wiemy, jaka to będzie liczba, wiemy jednak, że będzie poniżej zera - powiedział mediom wiceminister finansów Leszek Skiba.

Jeszcze niedawno budżet był powodem do dumy

Zdaniem Skiby obecny deficyt jest wynikiem przesuwania wydatków w czasie, które finansowane były również ze środków unijnych. - Nadwyżka po pierwszej połowie roku była wynikiem nie tylko strony dochodowej, ale też przesuwania wydatków, m.in. jeśli chodzi o programy współfinansowane ze środków europejskich. Deficyt w tej części roku był zaplanowany. W kolejnych miesiącach będzie się on pogłębiał, w ustawie zapisane mamy 41,5 mld zł - czytamy.

Ile wyniesie deficyt?

Wiceminister finansów poinformował ponadto, że roczny deficyt przekroczy wcześniejsze przewidywania. Możemy spodziewać się także, iż osiągnie on poziom wyższy niż przewidywany przez niektóre ośrodki. Ich zdaniem zapisany w ustawie deficyt 41,5 miliarda złotych będzie o połowę niższy. - Historycznie maksymalne niewykonanie wydatków mieliśmy na poziomie 13 mld zł, a ostrożne założenia to 6-8 mld zł. Bazując tylko i wyłącznie na historycznych danych, możemy znaleźć się w tym zakresie. Wszystko się może zdarzyć, ale raczej nie należy oczekiwać, że niewykonanie deficytu osiągnie poziom 20 mld zł, jak niektórzy spekuluj - podał wiceminister. źródło: forsal.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News