Budżet, którym dysponuje nasz rząd, znacząco się uszczuplił. Deficyt, z którym mierzyć muszą się teraz politycy, zaskakuje, szczególnie że osiągnął dramatyczny poziom w jednym tylko miesiącu. Opowieści o doskonałej sytuacji finansowej Polski okazały się tylko pustymi słowami.

Sytuacja finansowa naszego państwa znacząco się pogorszyła. W dużym stopniu przyczynił się to tego jeden miesiąc, który okazał się rekordowy, jeśli chodzi o wydatki, na które nie było nas stać.

W samym tylko lipcu deficyt sięgnął aż 10 miliardów złotych. Dziura nie zniknęła wraz z nastaniem sierpnia i będzie stanowić poważny problem w następnych miesiącach. Zaskoczone nią są nawet instytucje bankowe i banki prywatne.

– Potrzeba jeszcze paru dni, żeby dokładnie policzyć dochody i wydatki budżetu po lipcu. Pierwszy obraz wskazuje jednak na to, że jesteśmy na minusie i po siedmiu miesiącach tego roku będziemy mieć deficyt. Nie wiemy, jaka to będzie liczba, wiemy jednak, że będzie poniżej zera – powiedział mediom wiceminister finansów Leszek Skiba.

Jeszcze niedawno budżet był powodem do dumy

Zdaniem Skiby obecny deficyt jest wynikiem przesuwania wydatków w czasie, które finansowane były również ze środków unijnych.

– Nadwyżka po pierwszej połowie roku była wynikiem nie tylko strony dochodowej, ale też przesuwania wydatków, m.in. jeśli chodzi o programy współfinansowane ze środków europejskich. Deficyt w tej części roku był zaplanowany. W kolejnych miesiącach będzie się on pogłębiał, w ustawie zapisane mamy 41,5 mld zł – czytamy.

Ile wyniesie deficyt?

Wiceminister finansów poinformował ponadto, że roczny deficyt przekroczy wcześniejsze przewidywania. Możemy spodziewać się także, iż osiągnie on poziom wyższy niż przewidywany przez niektóre ośrodki. Ich zdaniem zapisany w ustawie deficyt 41,5 miliarda złotych będzie o połowę niższy.

– Historycznie maksymalne niewykonanie wydatków mieliśmy na poziomie 13 mld zł, a ostrożne założenia to 6-8 mld zł. Bazując tylko i wyłącznie na historycznych danych, możemy znaleźć się w tym zakresie. Wszystko się może zdarzyć, ale raczej nie należy oczekiwać, że niewykonanie deficytu osiągnie poziom 20 mld zł, jak niektórzy spekuluj – podał wiceminister.

Tak żyją córki najbogatszych Polaków [ZDJĘCIA]

Pijani politycy: Ich widziano pod wpływem! [ZDJĘCIA]

Uważasz, że deficyt przekroczy ustawowy poziom?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: forsal.pl