Wiceszef Platformy Obywatelskiej udzielił wywiadu niemieckiemu serwisowi informacyjnemu. Wezwał w nim Unię Europejską do zdecydowanych kroków wobec Polski. Jego zdaniem tylko tak można skutecznie walczyć z PiS.

Borys Budka w wypowiedzi dla internetowego wydania „Die Zeit” stwierdził, że jedynym sposobem na zatrzymanie, jego zdaniem, odrywającej Polskę od Europy polityki Prawa i Sprawiedliwości jest nałożenie na nasz kraj sankcji przez Brukselę. Dodaje przy tym, że musi być odczuwalne, że są skierowane w stronę rządu, a nie obywateli.

– Unia Europejska musi pokazać bezwzględność, ale jednocześnie dać do zrozumienia, że nie jest ona skierowana przeciwko Polakom, tylko przeciwko rządowi – powiedział były minister sprawiedliwości.

Polityk jest zdania, że Unia musi postawić Polsce ultimatum, być nieustępliwa, gdyż tylko taka postawa nakłoni rząd do uległości. Budka twierdzi, że to, co robi PiS osłabia naszą pozycję w Unii, gdyż „tworzy rzeczywistość, w której najwięksi wrogowie kraju pochodzą z zewnątrz, z Brukseli, Berlina, Moskwy”.

Odniósł się także do wysokiego poparcia, jakie ma Prawo i Sprawiedliwość. Tłumaczy je skuteczną propagandą, uprawianą przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Pomagać mają w tym „media narodowe”, radio i telewizja.

– Jeśli większość Polaków chce być częścią UE […] to trzeba wyjaśnić społeczeństwu, że polityka PiS prowadzi w przeciwnym kierunku, i że PiS chce modelu państwa, który panował przed rokiem 1989: z elementami gospodarki planowej, państwowymi monopolami, samorządami pod kontrolą państwa, państwem centralnym z Warszawy i uległymi sądami – mówi wiceszef PO.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również