Pracująca dla portalu mirror.co.uk dziennikarka, Sue Jolly, od lat była przekonana o tym, że w Polsce nie ma niczego ładnego, czy nawet przyciągającego uwagę. Krótka wizyta w Gdańsku sprawiła jednak, że całkowicie zmieniła zdanie, a jej tekst wypełniony pochlebstwami wobec miasta znacząco promuje tamtejszą turystykę.

– Jest tak piękny, że zrujnuje twoje oczekiwania dotyczące postkomunistycznych czasów – rozpoczęła Jolly artykuł, który stanowi idealną wizytówkę dla jednego z najbardziej znaczących historycznie polskich miast. Dziennikarka nie ukrywa, że zakochała się w nim i bardzo chętnie będzie wracać do Polski, aby znów je odwiedzić.

– Zobaczyłam ludzi popijających kawę w ogródkach przed kawiarniami, spacerowałam promenadą nad piękną rzeką, przy której cumują jachty, a teraz idę ulicami pięknego starego miasta z budynkami o wspaniałych fasadach (…) Przez chwilę się nawet zastanawiałam, czy przypadkiem nie wsiadłam do niewłaściwego samolotu i nie wylądowałam w Amsterdamie – opisywała zachwycona Jolly.

Bez wątpienia swoją opinią wypromowała ona Gdańsk, ale także inne polskie miasta, które znów w sezonie wakacyjnym przyciągają tysiące turystów z całego świata. Być może wpłynęła pozytywnie także na obraz samych Polaków poza granicami kraju, który nie zawsze jest do końca sprawiedliwy i uzasadniony.

...

Zobacz również