Brytyjczycy są przerażeni. Wiadomo już dokładnie ile będą musieli zapłacić za Brexit

Brytyjczycy są przerażeni. Wiadomo już dokładnie ile będą musieli zapłacić za Brexit

Chociaż negocjacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską dopiero się zaczynają, Brexit już teraz spędza sen z powiek wielu unijnym urzędnikom. Zupełnie inaczej zdaje się podchodzić do tego rząd Wielkiej Brytanii. Wydaje się jednak, że Brytyjczycy mogą boleśnie odczuć wyjście z sojuszu.

Zgodnie z wyliczeniami Alexa Barkera, dziennikarza "Financial Timesa", może okazać się, że Zjednoczone Królestwo słono zapłaci za Brexit. Według wyliczeń Komisji Europejskiej Wielka Brytania będzie zmuszona zapłacić nawet 60 mld euro.

Kwota ta jest związana z wcześniejszymi zobowiązaniami Wielkiej Brytanii wobec sojuszu takimi jak: perspektywa finansowa - budżet unijny na 7 lat, fundusze strukturalne, świadczenia emerytalne dla emerytów unijnych instytucji, kredyty i poręczenia dla państw potrzebujących wsparcia unijnego funduszu.

Część tych zobowiązań może być pomniejszona ze względu na rabat, część może wrócić do Wielkiej Brytanii w związku ze spłacaniem długów przez państwa korzystające z pomocy. Ale niekoniecznie wszystkie kraje UE będą zainteresowane przyznaniem Zjednoczonemu Królestwu rabatu, a bankructwo państw wspieranych przez unijny fundusz może pozbawić rząd w Londynie części pieniędzy na zawsze.

Chociaż aspekt finansowy negocjacji jest niezwykle istotny, rząd Wielkiej Brytanii zdaje się zupełnie go pomijać.

Kiedy ktoś stawia piwo swoim 27 przyjaciołom, a następnie przed czasem opuszcza pub, to i tak musi uregulować rachunek - skomentował wyliczenia Financial Timesa rzecznik Komisji Europejskiej.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News