W oficjalnym przemówieniu do Izby Gmin po ostatnich tragicznych wydarzeniach w Londynie, Theresa May zaskoczyła wielu Europejczyków. Podczas gdy nastroje społeczne pogorszyły się i ludzie zaczynają piętnować muzułmanów, wiążąc ich z winą za całe zajście, premier Wielkiej Brytanii stwierdziła otwarcie, że „islam to wspaniała religia”.

Interpretacja tego, co wydarzyło się w Londynie i kto tak naprawdę jest winny, jest kwestią dość indywidualną. Nie można jednak dziwić się Brytyjczykom, że boją się o życie swoje i swoich bliskich. Premier Theresa May postanowiła w tym trudnym czasie zająć bardzo dyplomatyczne i poprawne politycznie stanowisko, nie spodziewając się chyba, że pociągnie to za sobą wielką falę oburzenia i negatywnych komentarzy.

– Niewłaściwe jest opisywanie tego jako islamskiego terroryzmu. To islamistyczny terroryzm. To jest perwersja wspaniałej wiary. Ten akt terroru nie był aktem wiary. To była perwersja, skrzywiona ideologia, która prowadzi do aktów terroryzmu – odpowiedziała premier, zapytana, czy zgadza się ze stwierdzeniem, że nie powinno wiązać się ataku w Londynie z aktem religijnym Islamu. Większość zebranych członków Izby Gmin zgodziła się z nią stanowczo w tej kwestii.

Kontrowersyjne dla niektórych przemówienie znacząco podzieliło Europę. Jasne jest już jednak, jakie stanowisko wobec całego problemu zajmuje premier May, a co za tym idzie oficjalnie cała Wielka Brytania.

...

Zobacz również