Brytyjczycy są przerażeni po zamachu w Manchester Arena, do którego doszło w poniedziałek. Dżihadyści tym atakiem udowodnili, że nie mają oporów nawet przed urządzeniem krwawej rzezi dzieciom. Władze postanowiły temu przeciwdziałać.

W wielkiej Brytanii pierwszy raz od ponad 10 lat wprowadzono najwyższy, piąty stopień zagrożenia terrorystycznego. Poziom krytyczny, do którego podniesiono stan zagrożenia, oznacza, że do kolejnego zamachu może dojść w każdej chwili. O tej decyzji premier Theresa May poinformowała podczas posiedzenia sztabu kryzysowego COBRA, w którym uczestniczyli eksperci ze Wspólnego Centrum Analizy Zagrożenia Terrorystycznego.

– Zdecydowaliśmy na podstawie trwającego śledztwa, że poziom zagrożenia powinien zostać na razie podniesiony z poziomu „znaczącego” do „krytycznego”. To oznacza, że według naszej oceny kolejny atak jest nie tylko wysoce prawdopodobny, ale także może do niego dojść w każdej chwili – mówiła May.

Oznacza to, że na ulice Wielkiej Brytanii zostanie wysłanych nawet kilka tysięcy żołnierzy w ramach operacji „Temperer”. Jak podkreśliła May, dzięki temu „policja będzie mogła lepiej skupić się na czynnościach śledczych”. Oczywiście częściej będzie też dochodziło do kontroli na ulicach Londynu i zatrzymań podejrzanych jednostek, co ma zapobiec kolejnemu zamachowi.

May zaapelowała też do mieszkańców kraju o spokój. Nie chce, by Brytyjczycy mścili się na muzułmanach za zamach, który miał miejsce w poniedziałek. Takie samosądy mogą tylko jeszcze bardziej rozjuszyć ukrytych terrorystów i wywołać kolejny atak. Co gorsza, ofiary takiej zemsty Brytyjczyków same mogą ulec radykalizacji, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

...

Zobacz również