Znany na całym świecie Pierce Brosnan uderzył w tematykę polityczną podczas swojego przemówienia na gali we Wrocławiu. Aktor odebrał nagrodę za wkład w światowe kino. W reakcji na bojkot uroczystości przez rząd, Brosnan zaapelował o robienie wolnego kina wbrew politykom. 

Wrocławska gala Europejskich Nagród Filmowych była prowadzona przez Maję Ostaszewską oraz Macieja Stuhra, który nie jest mile widziany w TVP. Tym razem polski aktor zrezygnował z wypowiedzi pełnych politycznych akcentów. Nie oznacza to jednak, że uroczystość była zupełnie wolna od polityki.

– Bardziej niż kiedykolwiek musimy być razem jako filmowcy, by starać się uchwycić sens tego, co się dzieje. Pamiętajcie, cokolwiek robią politycy w waszych krajach, bądźcie wierni sobie. Róbcie wolne filmy. Róbcie wolne kino! – apelował do młodych filmowców.

To reakcja na to, iż polski rząd zbojkotował galę. Nie pojawił się na niej żaden przedstawiciel rządu, a przede wszystkim minister kultury. Ponadto TVP zrezygnowało z transmisji dowiedziawszy się, iż uroczystość prowadzić będzie Maciej Stuhr.

 

...

Zobacz również