Media przemilczały całą sprawę. Nie żyje Bronisław Liberda

Media przemilczały całą sprawę. Nie żyje Bronisław Liberda Źródło: pixabay/Arcaion

Bronisław Liberda zmarł w niedzielę w wieku 82 lat. Śmierć uznanego malarza, grafika, muzyka, a także długoletniego kierownika artystycznego Teatru Lalek Bajka została pominięta w mediach.

Bronisław Liberda urodził się 28 sierpnia 1937 roku w Trzyńcu. Niemal pół wieku spędził jednak w Czeskim Cieszynie. Ukończył Gimnazjum Pedagogiczne w Orłowej, a następnie szkołę muzyczną w Trzyńcu. Po zakończeniu własnej nauki, zajął się nauczaniem innych. Był nauczycielem w Gutach i Trzyńcu. Grał również na organach w kościele katolickim w Trzyńcu.

Bronisław Liberda zmarł w wieku 82 lat, media przemilczały jego śmierć

W 1962 roku Liberda został kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Bajka znajdującym się w Czeskim Cieszynie i pozostał nim aż do 1982 roku. Pracował jako reżyser, scenograf oraz autor muzyki. Prowadził współpracę z Teatrem Cieszyńskim, gdzie pełnił rolę scenografa i korepetytora muzycznego. Stworzył wiele opracowań muzycznych dedykowanych programom literackim i słuchowiskom radiowym Czeskiego Radia w Ostrawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Broniław Liberda współpracował z wydawnictwem Profil, a także redakcjami Zwrotu i Głosu Ludu jako ilustrator. Z jego inicjatywy powstała seria wieczorynek dla czeskiej telewizji. W 1989 roku na Festiwalu Twórczości Animowanej w Czeskich Budziejowicach otrzymał za nie nagrodę. Zajmował się grafiką i malarstwem, na jego koncie znalazło się ponad 30 wystaw, które prezentowane były w Polsce, Czechach i na Słowacji. 

Dzisiaj grzeje: 1. Już nie ma odwrotu. Minister przekazał ostateczną decyzję, czekali na nią wszyscy rodzice

2. Krzysztof Jackowski nagrał nowe wideo. Wyjawił prawdę o koronawirusie?

Był autorem filozoficznych żartów rysunkowych dla dorosłych, których stworzył ponad tysiąc. Obrazki satyryczne określał jednak jako publicystykę, nie plastykę. Jego prace latami był zamieszczane na łamach Zwrotu i Głosu Ludu jako komentarz do aktualnych wydarzeń. W 1993 roku podczas obchodów 40-lecia Sceny Polskiej TC został odznaczony jako "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W 2018 roku otrzymał też Nagrodę Miasta Trzyńca. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Złe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisji
  2. Córka Lewandowskich ma wielki talent. Niesamowite, że tyle potrafi już w wieku 3 lat
  3. Pięknie zdobi ogród i nie wymaga żadnej pielęgnacji. Dzięki niej każdego roku będziesz pękać z dumy
  4. Przez pandemię szef zmniejszył twoje wynagrodzenie? Niestety, nie mamy dobrych wieści
  5. Niemal 2 miliony Polaków zażywa jeden lek. Uwaga, może zwierać rakotwórczą substancję
  6. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd

źródło: zwrot.cz

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News