Nie żyje bohater walki o wolną Polskę. Zdążył odprowadzić wnuczkę do ślubu

Nie żyje bohater walki o wolną Polskę. Zdążył odprowadzić wnuczkę do ślubu

Bronisław Karwowski, bohater walk z okupantem niemieckim zmarł 1 września w wieku 94 lat. W dniu jego odejścia w sieci ukazało się wzruszające zdjęcie. Major zdążył odprowadzić swoją wnuczkę do ślubu.

Bronisław Karwowski ps. "Grom" do Narodowych Sił Zbrojnych wstąpił w 1942 roku. Aż do końca wojny aktywnie walczył z okupantem, a w 1944 wraz z innymi żołnierzami swojej formacji, choć ta nie uznawała uchodźczego rządu w Londynie, przyjął wojskowe zwierzchnictwo AK, by walczyć w Powstaniu Warszawskim. Wcześniej wsławił się ucieczką z rąk Gestapo, które go aresztowało. Po zakończeniu działań wojennych i pokonaniu III Rzeszy przez aliantów nadal działał w konspiracji. Major postanowił się ujawnić w 1947 roku. Niedługo po tym został aresztowany przez władze komunistyczne. W 1948 roku otrzymał wyrok 10 lat pozbawienia wolności. W więzieniu przebywał do 1952 roku.

Mjr Bronisław Karwowski zdążył odprowadzić wnuczkę do ołtarza

Uznawany za żołnierza wyklętego bojownik przez wiele lat zasiadał w Radzie Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ. Za swoje wojenne zasługi i wkład w walkę z okupacją został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.
Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych zmarł 1 września, czyli w 79. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców tragedii, która rzuciła go w wojenny wir. Major Karwowski miał 94 lata.
Niedługo przed swoją śmiercią, wojskowy zdążył jeszcze zjawić się na ślubie swojej wnuczki. Karwowski odprowadził ją do ołtarza. - Aresztowany przez Niemców cudem ucieka spod siedziby Gestapo w Łomży. Ujawnił się w 1947, ponownie aresztowany w 1948, wyrok - 10 lat, siedział do 1952. Stale inwigilowany. W 1989 rozbijał młotem pomnik władzy ludowej w Dąbrowie Białostockiej. Na krótko przed śmiercią, mimo że był już ciężko chory, uczestniczył w ślubie swojej wnuczki Joanny, podczas którego osobiście odprowadził pannę młodą do ołtarza - czytamy na stronie Facebookowej "Narodowe Siły Zbrojne". Bronisław Karwowski Fot. Facebook/NARODOWE SIŁY ZBROJNE Bronisław Karwowski Mjr Bronisław Karwowski w czasie II wojny światowej. Fot. Facebook/NARODOWE SIŁY ZBROJNEPeugeot 308 Sprawdź!

  1. Brudziński mówi o bólu „pewnej części ciała”. Internauci ryknęli śmiechem
  2. Dramat Tadeusza Rydzyka. Żyje od pierwszego do pierwszego
  3. Tragedia w Warszawie. 3-letnie dziecko wypadło z okna z piątego piętra
źródło: Facebook/Narodowe Siły Zbrojne Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu