Brexit
flicr.com
Jan Odyniec - 25 Lutego 2019

Wielka Brytania chce opóźnić Brexit? Zaskakujące spekulacje mediów

Brexit będzie opóźniony przez Theresę May? Zaskakujące spekulacje mediów mogą okazać się prawdą. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się nawet o dwa miesiące.

Brexit się opóźni? Wszystko na to wskazuje. Taką zmianę zapowiedziała już nawet Theresa May sugerując, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może przeciągnąć się nawet o dwa miesiące. Według "Telegrapha" opóźnienie Brexitu jest jednym z trzech możliwych scenariuszy.

Brexit celowo opóźniony? Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Wśród proponowanych poprawek w znaczącej politycznie uchwale jest między innymi ta złożona przez ponadpartyjną grupę posłów, domagających się wykluczenia szkodliwego scenariusza brexitu bez umowy.

- Poprawka ta zakłada możliwość wydłużenia członkostwa w UE nawet od trzech do dziewięciu miesięcy. Zgodnie z propozycją miałoby do tego dojść, jeśli do 13 marca premier nie udałoby się wypracować ostatecznej umowy ze Wspólnotą - czytamy w portalu Onet.pl.

Istotną kwestią jest fakt, że część proeuropejskich ministrów zagłosowałoby w tej sprawie, co mogłoby doprowadzić do konfliktu w administracji Theresy May. Downing Street pracowało w ostatnim czasie nad sposobami uniknięcia takiej sytuacji i szukało jakiegoś rozwiązania. Wśród możliwości znalazło się przyśpieszenie powtórnego głosowania nad projektem umowy wyjścia z UE, jednak premier zapowiedziała, że dopiero 12 marca będzie taka możliwość. Kolejną opcją jest złożenie rządowego projektu uchwały parlamentu gdzie wyrażono by poparcie dla alternatywnej propozycji dotyczącej kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej. Nie spotkało się to z aprobatą, ale kancelaria pani premier liczy, że przyczyni się to do porozumienia między Londynem a Brukselą.

Kolejnym z rozwiązań, na którym skupia się "Telegraph" jest celowe opóźnienie o dwa miesiące Brexitu przez Theresę May. To zagranie miałoby na celu wynegocjowanie lepszych warunków umów przy wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. May będzie próbowała wypracować porozumienie na szczycie Rady Europejskiej 21-22 marca, tydzień przed datą planowanego opuszczenia UE.

Co na to Europa?

Według "The Guardian" rośnie rozdrażnienie wśród europejczyków opóźnianiem decyzji dotyczących tak istotnych kwestii w brytyjskim parlamencie. Podobno jedni z najważniejszych członków Rady Europejskiej planują w związku z odsuwaniem podjęcia decyzji przez May wydłużenie procesu wyjścia z UE Wielkiej Brytanii nawet do 21 miesięcy.

- Bruksela jest zdeterminowana, aby uniknąć jedynie krótkiego przedłużenia (brexitu), po którym musiałaby i tak wrócić do tematu latem, kiedy rządowi ponownie nie udałoby się uzyskać poparcia parlamentu - powtarzano.

Jeśli rząd nie uzyska poparcia porozumienia jakie przedstawiła May, Wielka Brytania opuści UE już o północy z 29 na 30 marca.

Źródło: Onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News