Europa w szoku! Miał być historyczny przełom, wyjdzie klapa

Europa w szoku! Miał być historyczny przełom, wyjdzie klapa

Brexit jest nazwą procesu opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, który rozpoczął się dwa lata temu. Pozostał niecały rok do oficjalnej daty opuszczenia wspólnoty, tymczasem pojawiły się głosy, że nie wszystko jest przesądzone. Miał być przełom w historii Europy, tymczasem może z niego wyjść totalna klapa.

Brexit jest kontrowersyjną sprawą, która od dwóch lat zaprząta głowy tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii oraz tych, których bliscy znajdują się tam od lat. Zabieg oznaczający opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej zapoczątkowany został przez referendum w 2016 r., które tak na prawdę nie miało żadnej formy wiążącej dla brytyjskiego rządu. Decyzja jest bardzo kontrowersyjna, ponieważ o jej niesłuszności wypowiadają się zarówno specjaliści z samej Wielkiej Brytanii, jak i krajów Unii Europejskiej. Właśnie pojawiły się głosy, że decyzja ta wcale nie musi dojść do skutku.

Podzielone głosy w sprawie Brexitu

Temat opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie był jednogłośny. W przeprowadzonym referendum w którym udział wzięło 72,2% uprawnionych, 51,89% popierało odłączenie Wielkiej Brytanii. Co więcej, Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa wydał wyrok, według którego rząd nie ma obowiązku uzyskiwać zgody Parlamentu Szkockiego, Walijskiego Zgromadzenia Narodowego oraz Zgromadzenia Irlandii Północnej - konieczna była jedynie zgoda parlamentu brytyjskiego. Tymczasem Parlament Szkocki podjął uchwałę, w której „wyraził poparcie dla wszystkich posłów brytyjskiego parlamentu, którzy uważają, że złożony przez rząd projekt ustawy o notyfikacji wyjścia z Unii Europejskiej nie powinien być procedowany”. Jednocześnie Bank Anglii oszacował, że mimo to, że Brexit jeszcze nie wszedł w życie, przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe już straciło na nim ok. 900 funtów.

Brexit nie dojdzie do skutku?

Pierre Moscovici jest unijnym komisarzem ds. ekonomicznych i finansowych. Niedawno wygłosił opinię, że sprawa Brexitu jeszcze nie jest przesądzona. - To Brytyjczycy, którzy sami podjęli decyzję o wyjściu, sami muszą ostatecznie zdecydować, czy to zrobią, czy nie oraz jak to zrobią. Niemniej jednak prawdopodobieństwo Brexitu wciąż jest bardzo duże, ponieważ ludzie w tej sprawie głosowali, odbyło się referendum - powiedział. Określił również, że "niekoniecznie" zawarte zostanie porozumienie dotyczące relacji brytyjsko-unijnych po Brexicie. Jak podkreśla komisarz, szansa jest, ale raczej czysto teoretyczna. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Granice przyzwoitości? Nie istnieją. Piotrowicz będzie przesłuchiwał sędziów SN
  2. Międzynarodowe upokorzenie Dudy! Cały świat się śmieje
  3. Koszmar polskich gwiazd. Rusin, Szostak i Kayah ciężko chore
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News