Brexit. Czy dojdzie do skutku?
youtube.com/The Sun
Mariusz Wiącek - 8 Marca 2019

Premier May: Wlk. Brytania może nigdy nie opuścić UE

Brexit stoi pod większym znakiem zapytania niż kiedykolwiek wcześniej. Coraz bardziej narastają emocje w Wielkiej Brytanii. Napięć w brytyjskiej polityce przybywa z każdym minionym tygodniem, a wszystko kręci się wokół porozumienia w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej.

Brexit może nigdy nie dojść do skutku? Wiele na to wskazuje. Referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 roku wręcz zatrzęsło całą sceną polityczną nie tylko na Wyspach, ale i na kontynencie. Niezwykle kontrowersyjny wynik głosowania obywateli sprawił, że już niemal trzy lata przywódcy państw Unii Europejskiej głowią się nad tym, w jaki sposób można do tego doprowadzić. W końcu opuszczenie Unii, przez kraj będący jednym z założycieli wymaga szczegółowych rozliczeń finansowych i wielu innych działań, które zwykle planowane są na całe lata.

Od dłuższego czasu toczą się negocjacje między Londynem a Brukselą, dotyczące porozumienia w sprawie Brexitu. Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May wyraziła się w mocnych słowach o tym procesie:

- Możemy w ogóle nigdy nie opuścić (Unii Europejskiej). Pewna będzie jedynie utrzymująca się niepewność. Więcej miesięcy spędzonych na sprzeczaniu się o brexit, kiedy moglibyśmy skoncentrować się na poprawie naszej NHS, naszych szkół, naszej społeczności (...) Potrzeba tylko jeszcze jednego wysiłku, by odnieść się do ostatecznych, konkretnych obaw naszego parlamentu. Więc nie powstrzymujmy się. Zróbmy to, co potrzebne jest parlamentarzystom, by poparli we wtorek to porozumienie - nawoływała Theresa May, cytowana przez portal Interia.

Brexit pod znakiem zapytania? W przyszłym tygodniu poznamy odpowiedź

Już w przyszłym tygodniu w brytyjskim parlamencie będzie rozpatrywane kolejne porozumienie, wynegocjowane po wielu staraniach z Brukselą. Zdaniem premier May, jest to ostateczna szansa dla Brytyjczyków, gdyż jeśli zostanie ono odrzucone, opuszczenie Unii Europejskiej może nigdy nie nastąpić.

Nie sposób przewidzieć, jak się potoczy los tego porozumienia, gdyż nawet wśród polityków brytyjskich panują wielkie podziały na temat opuszczenia UE. Premier stara się zaapelować do rozsądku posłów, wskazując, że dłuższe zwlekanie działa na niekorzyść kraju.

Niemożliwym jest także przewidzieć, jak mógłby wyglądać sam proces wychodzenia kraju z UE, ani dalszych losów wspólnoty. Wielu czołowych polityków europejskich przyznawało, po udanym referendum brytyjskim, że nikt nigdy nie przewidywał takiej możliwości.

źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News