Branża gier przerażona. Rząd chce znacjonalizować producenta "Wiedźmina"

Branża gier przerażona. Rząd chce znacjonalizować producenta "Wiedźmina"

Chociaż to Platforma Obywatelska znacjonalizowała pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych, co PiS głośno krytykował - proces ten nie ustaje. Rząd Beaty Szydło zapowiada "likwidację resztówki po OFE", co oznacza przejęcie akcji wielu spółek giełdowych posiadanych dotąd przez Otwarte Fundusze Emerytalne.

Jednym z takich przykładów może być CDProjekt, który jest producentem "Wiedźmina". Z akcji wydawcy bodaj najpopularniejszej polskiej gry komputerowej OFE posiadają aż 22%. Akcje branży gier komputerowych rosną na giełdzie w siłę i stają się bardzo popularne właśnie pośród Otwartych Funduszy Emerytalnych.

OFE mają duże znaczenie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, zaś CDProjekt RED ma ogromne znaczenie dla OFE - na 12 funduszy akcje CDR posiada aż 10. Najwięcej, bo aż 5% posiada Aviva. Podobnie jest zresztą w przypadku innych producentów gier, jak CI Games, 11 Studios czy Vivid games. W przypadku każdej z tych spółek OFE posiadają po kilka procent akcji.

Rząd, przejmując OFE i jego pozostałości może przejąć też te pakiety akcji. To znaczy, że będzie mógł mieć duży udział w zysku, ale też duży wpływ na funkcjonowanie tych spółek. Nie wiadomo jeszcze, jaki zostanie przyjęty scenariusz ani jakie będą tego skutki. Rząd może się zdecydować na przykład na przekazanie tych akcji do ZUSu. Branża gier wideo patrzy na to jednak z dużym niepokojem.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News