Dobra wiadomość dla Europy! Izba Reprezentantów przegłosowało propozycję ustawy o budżet obronny na rok 2018. Zaakceptowano w niej przeznaczenie 4,6 mld dolarów na odstraszenie Rosji w Europie.

Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę w sprawie budżetu resortu obrony. Fundusze mają zostać przesunięte z funduszy awaryjnych do budżetu podstawowego resortu obrony. Zmianę sposobu finansowania od dawna sugerowali przedstawiciele armii. Ich zdaniem środki, które pochodzą bezpośrednio z budżetu są bezpieczniejszym i pewniejszym sposobem finansowania.

USA powinny opracować i wprowadzić w życie politykę i strategię mającą na celu odstraszenie oraz, jeśli jest to konieczne, przeciwstawienie się agresji ze strony Rosji. (..) Będzie to wymagało wzmocnienia potencjału wojskowego USA w Europie, włącznie z uwzględnieniem inwestycji w siły stacjonujące tam na stałe i w siły rotacyjne – czytamy w projekcie ustawy.

Ustawa przewiduje zwiększenie zdolności do obrony przeciwrakietowej Europy oraz przeznaczeniu większego budżetu na aktywa wywiadowcze w Europie. Mowa jest również o konieczności dorocznego składania przez siły zbrojne USA raportu dotyczącego zagrożeń, które wynikają z prowadzonej tzw. wojny hybrydowej przez Rosję.

Nowe wydatki muszą być jednak zatwierdzone przez Senat USA. Wymagane również będzie anulowanie ustawy o kontroli budżetu, która wprowadziła w 2011 roku ograniczenia w zakresie zwiększenia wydatków na cywilne programy rządowe.

Gdy Senat i komisje rozdziału środków budżetowych obu izb przegłosują ustawę, stanie się ona przedmiotem głosowania całego Kongresu. Po przyjęciu dokumentu Pentagon zobligowany jest w ciągu 120 dni przedstawić nowy plan i strategię, które mają dotyczyć stacjonujących w Europie wojsk USA.

 

11 teorii spiskowych, które okazały się prawdą

"Kulson" celebrytą? Warszawski policjant podbija sieć [MEMY]

 

Zobacz również