Bożena bywa sparaliżowana przez strach, przez lata nie mogła sobie poradzić z dziwną fobią. To, czego się boi, dla wielu jest dziecinne i głupie

Bożena bywa sparaliżowana przez strach, przez lata nie mogła sobie poradzić z dziwną fobią. To, czego się boi, dla wielu jest dziecinne i głupie Źródło: pexels.com/Rene Asmussen

Bożena cierpi na pewien rodzaj fobii, do której woli się nie przyznawać. Wielu postrzega powód jej panicznego strachu jako głupi i infantylny, lecz dla niej to ogromny problem, z którym od dawna nie może sobie poradzić.

Bożena przez pewne wydarzenia z przeszłości boi się jednej, jedynej rzeczy. Gdy mówi o tym znajomym, tamci tylko pukają się w głowę - jak można bać się takiego banału? Dla niej jednak jest ot problem, z którym zupełnie nie może dać sobie rady. 

Bożena ma prawie 50 lat i panicznie boi się jednej rzeczy

Kobieta wspomina, że gdy miała kilka lat, pewnego wieczora miała się nią opiekować siostra. Tamta stwierdziła, że woli pójść na imprezę i zostawiła Bożenę w ciemnym pokoju na kilka godzin. Od tamtego czasu kobieta boi się zasypiać przy zgaszonym świetle. Musi grać nawet muzyka, chyba, że obok niej śpi mąż - wtedy światło i dźwięki nie są jej potrzebne by przetrwać noc. Taki rodzaj strachu przed pozostaniem samemu w ciemności to fobia zwana nyktofobią.

- W obawie przed faktem, że nocą zostanę sama z małymi dziećmi, a będzie ciemno i pusto, zawsze prosiłam kogoś z dalszej rodziny, żeby u mnie spał. W swoim pokoju i tak zostawiałam zapalone światło i telewizor albo radio. I tak co noc, przez kilkanaście lat - wspominała czasy, gdy była jeszcze młodsza i nie chciała okazywać swojego strachu dzieciom.

Zapadające w pamięć bodźce powodują problemy w dorosłym życiu

Okazuje się, że nawet dorośli mają naprawdę barwną wyobraźnię. Niektórzy widzą potwory, inni boją się, że gdy coś się stanie, np. wypadek lub pożar, to w ciemności będą mieć małe pole manewru by odpowiednio zareagować. Najczęściej lęk przed ciemnością bierze się z różnych filmów, obejrzanych przypadkiem jako dziecko, np. słynna "Laleczka Chucky". Jeszcze inni cierpią na lunatyzm i to on wyzwala w nich strach - każdy z tych przypadków jest jednak poważnym problemem, choć postronnym osobom może wydawać się błahy, a nawet głupi. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 - Jeszcze śniąc wydawało mi się, że się obudziłam i pokój był całkowicie ciemny. "Wstałam", aby zapalić światło, a pokój zaczął zmieniać układ ścian i zmniejszać się. Wpadłam w panikę, bo byłam przekonana, że się obudziłam, a za nic nie mogłam znaleźć włącznika światła ani klamki drzwi. Przy tym nic nie widziałam. Okazało się, że lunatykowałam i w poszukiwaniu włącznika światła rozwaliłam gołymi rękoma szklane drzwiczki w szafie. Cud, że szkło spadło obok moich stóp. To trochę science-fiction, ale niestety zdarzyło się, a lęk przed spaniem w całkowitej ciemności pozostał - tłumaczy Agnieszka, jedna z ofiar strachu przed ciemnością, który spowodowany jest lunatykowaniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bracia Golec przeżyli TRAGEDIĘ. Do dziś nie pogodzili z TĄ wielką stratą. Przygotujcie chusteczki
  2. Finalista ''Mam Talent'' ma raka SERCA. Poprosił fanów o coś NIESAMOWITEGO. Będziecie płakać
  3. Zenek Martyniuk mieszka w niewyobrażalnych luksusach. Rezydencja króla disco to prawdziwy pałac (FOTO)
  4. Żona mistera Polski Rafała Maślaka załamała się na weselu. To co powiedziała mężowi rozrywa serca
  5. Jackowski przy nim jest "amatorem". Nagły huk w domu, tylko szósty zmysł ocalił mu życie
  6. Lepiej, żeby Rozenek nigdy tego nie zobaczyła. Doda ośmieszyła jej partnera tak, że ze wstydu zapadnie się pod ziemię

Źródło: Na Temat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News