prayer-1926473_1280
fot. Pixabay.com
Bartłomiej Chudy - 23 Grudnia 2018

Raport GUS miażdży religijność Polaków. Hipokryzja i obłuda

Boże Narodzenie to jedno z dwóch najważniejszych świąt dla Chrześcijan. W Polsce ponad 90 procent mieszkańców deklaruje się jako wierzący, jednak ostatni raport Głównego Urzędu Statystycznego dowodzi, że religijność nie jest naszą mocną stroną. Co czwarty Polak praktykuje wiarę tylko w święta, co już samo w sobie zakrawa na hipokryzję.

Boże Narodzenie i poprzedzająca je Wigilia są przez Polaków obchodzone z należytym szacunkiem. Inna sprawa ile w tej otoczce prawdziwej wiary, a ile rodzinnej wystawności.

Boże Narodzenie jedną z niewielu okazji pójścia do kościoła? Dla aż 26 proc. Polaków!

Trudno oprzeć się wrażeniu, że w polskich świętach jest coraz więcej komercji. Ostatni raport GUS dowodzi jak ma się wiara Polaków do rzeczywistej frekwencji w kościołach. Od lat z przekąsem mówi się o "wierzących, ale niepraktykujących". Tymczasem dane są bezwzględne - o ile deklarujemy się jako wierzący, głównie katolicy (81 proc.), to odsetek chodzących regularnie (raz w tygodniu) do kościoła wynosi tylko 46,5 proc.! To oznacza, że mniej niż połowa Polaków praktykuje zgodnie z kanonem wiary katolickiej. Co czwarty Polak (26 proc.) deklaruje, że wybiera się do kościoła tylko z okazji świąt! Z kolei na jedną lub dwie msze w miesiącu chodzi co szósty ankietowany. W czasie świąt widzimy zaś przepełnione świątynie. Wierni, jak i praktykujący "od święta" czczą wówczas narodzenie lub zmartwychwstanie Chrystusa. Z raportu wnioskujemy, że najniższy odsetek wiernych jest w grupie 25-34 lata. Nie ma zaskoczenia w tym, że wzrasta on wraz z wiekiem - wśród seniorów, jest on najwyższy. Raport z jednej strony szokuje, a z drugiej pokazuje prawdziwe oblicze Polski - kraju, który swego czasu z dumą określał się jako katolicki. Problem w tym, że ponad 40 proc. uczęszczających do świątyń robi to zbyt rzadko, a więc niezgodnie z prawem kościelnym.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
PapieżFranciszek powalił tym wszystkich na kolana! Najpiękniejsze gesty papieżaCzytaj dalej
Przytoczmy też statystyki w "drugą stronę". Co najmniej raz dziennie modlić się ma 42 proc. Polaków, a 28 proc. czyni tę powinność wiernego raz na tydzień. Statystyki utwierdzają w przekonaniu, że Polacy czują coraz mniejszą więź ze swoją parafią. Takiej nie wykazuje już co 4 Polak. Swoiste przywiązanie do lokalnej wspólnoty wiernych wzrasta z wiekiem, podobnie jak częstotliwość modlitwy.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Skandal! Głodowe emerytury dla Polaków, a ZUS się bawi w najlepsze
  2. Rząd PiS pluje Ci w twarz. „Przez 2 lata NIC nie zrobimy ze smogiem”
  3. Zadziwiające wyniki badań. Polacy piją ogromne ilości alkoholu w Boże Narodzenie
  4. Dorota Szelągowska z partnerem. Fani osłupieli widząc kim on jest
  5. Anomalie na Arktyce zapowiadają drastyczne zmiany pogodowe na Boże Narodzenie w Polsce
Anna LewandowskaAnna Lewandowska pokazała choinkę. "Jejku, jaka piękna!"Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News