Boże Narodzenie w dobie pandemii
Flickr Gerhard Wiche
Irmina Jach - 20 Listopada 2020

Dziennikarze ujawniają. Wiadomo, co rząd może planować po świętach Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Już pod koniec przyszłego miesiąca Polacy zasiądą do wigilijnego stołu i będą cieszyć się wieczerzą w gronie najbliższych sobie osób. Niestety, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczne święta będą prawdopodobnie wyglądać nieco inaczej niż zazwyczaj. Dziennikarze ujawniają, co planuje rząd.

Boże Narodzenie jest bodaj najbardziej wyczekiwanym świętem. Już w listopadzie w sklepach pojawiają się pierwsze ozdoby, słodycze świąteczne oraz choinki. Nic dziwnego, że wizja konieczności rezygnacji z tradycji budzi wielkie przerażenie. Polacy od wielu tygodni obawiają się, że rząd zdecyduje o zakazie przemieszczania się w tym okresie. Okazuje się jednak, że może czekać nas zupełnie inny scenariusz.

Urzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złUrzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złCzytaj dalej

Boże Narodzenie w dobie pandemii koronawirusa

W piątek 20 listopada Mateusz Morawiecki ma zaprezentować plan organizacji życia gospodarczego na najbliższe tygodnie, który miał zostać rozpisany do połowy stycznia lub początku lutego. Z doniesień dziennikarzy wynika, że być może rząd zdecyduje o zdjęciu części obostrzeń. Miałoby to jednak wyłącznie charakter krótkookresowy.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, podczas czwartkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, zapowiadał, że ma on wskazywać "jak przed świętami dzisiaj zamrożone branże mogłyby funkcjonować, jak handel ma funkcjonować". Na ten moment wiadomo, że do 29 listopada obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną podtrzymane.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk w programie "Studio Biznes" potwierdziła, że trwają prace nad odmrożeniem handlu detalicznego w grudniu. Miałoby to odbyć się przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych, które zakładałyby mniejszą liczbę klientów w sklepach i więcej stanowisk do dezynfekcji.

Rząd nie ukrywa, że zamrożenie handlu w galeriach handlowych miałoby fatalne skutki zarówno dla gospodarki, jak i dla przedsiębiorców, dla których Boże Narodzenie jest zdecydowanie najbardziej intratnym czasem w całym roku. Według doniesień obostrzenia zostaną poluzowane wyłącznie na czas okresu przedświątecznego. Oznaczałoby to, że tuż po świętach musielibyśmy mierzyć się z powrotem surowszych obostrzeń sanitarnych.

- Plan będzie dosyć precyzyjnie rozpisany, z określonymi warunkami wchodzenia w poszczególne etapy. Też z pewnymi elementami czasowego zwiększania obostrzeń w okresie poświątecznym, bo spodziewamy się, że w czasie Świąt i w okresie przedświątecznych zakupów skala zakażeń wzrośnie - mówił Jarosław Gowin.

Ten plan ma wielu przeciwników. Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii obawia się, że po otwarciu galerii handlowych "ludzie znowu zaczną sobie po nich biegać", co będzie skutkować ogromnym wzrostem zakażeń. Sceptyczny jest również minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj grzeje:

  1. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków
  2. Świerzyński o 10 tysiącach pensji: ”Ja za takie pieniądze nie będę pracował”
  3. Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły Polskę

- Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne - mówił szef resortu zdrowia, dodając, że przykład czeski "dał nauczkę, że zbyt szybkie luzowanie przekłada się na wysoką liczbę chorych".

Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie w tym roku? Trudno przewidzieć. Teoretycznie obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na zdjęcie obostrzeń. Według reguł przedstawionych przez rząd na początku listopada, by tak się stało, liczba zakażeń musiałaby spaść poniżej 19 tysięcy przypadków dziennie.

Zobacz także:

  1. Profesor Lew-Starowicz w żałobie. Przeżywa ogromną stratę
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  4. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
  5. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
  6. Siostra Anastazja podała najlepszy przepis na sałatkę jarzynową. Tradycyjna, bez udziwnień, smak każdych świąt
  7. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News