Czy w Boże Ciało są otwarte sklepy? Lista czynnych placówek

Czy w Boże Ciało są otwarte sklepy? Lista czynnych placówek Źródło: youtube/Niezależny Serwis Wiadomości 2

Boże Ciało - sklepy. Zbliża się bardzo ważne święto dla wszystkich katolików. Jak co roku pojawiają się pytania odnośnie godzin otwarcia sklepów oraz tego, czy dzień ten jest wolny od pracy. Odpowiadamy.

Boże Ciało - sklepy w dniu święta będą czynne, czy zakupy musimy zrobić dzień wcześniej? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez Polaków w związku ze zbliżającymi się świętami kościelnymi i państwowymi. Nie inaczej jest w przypadku Bożego Ciała, które w Kościele katolickim ma szczególne znaczenie.

Boże Ciało - sklepy otwarte czy zamknięte?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywana Bożym Ciałem to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego. Pamiątkę Ostatniej Wieczerzy wierni obchodzą również w Wielki Czwartek, jednak w odróżnieniu od tego święta, które rozpamiętuje także mękę Jezusa Chrystusa, Boże Ciało ma charakter dziękczynny oraz radosny.

W Polsce święto obchodzone jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome. Wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy, najwcześniej może przypaść 21 maja, zaś najpóźniejszym terminem jest 24 czerwca. W tym roku uroczystości obchodów Bożego Ciała zbiegną się z pierwszym dniem wakacji - święto w 2019 roku przypada na czwartek 20 czerwca.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach miast i wsi. Pochód zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są tematyczne fragmenty Ewangelii. Święto jest w naszym kraju dniem ustawowo wolnym od pracy, w związku z czym większość sklepów tego dnia będzie zamknięta.

W Boże Ciało obowiązuje zakaz handlu. Czy pomimo tego są sklepy, które będą otwarte?

20 czerwca większość sklepów w Polsce będzie zamknięta. Zakazem handlu objęte zostaną wszystkie super i hipermarkety wielobranżowe. Tego dnia nie zrobimy zakupów w takich sieciach jak Lidl, Carrefour, Auchan, Tesco czy Biedronka. Nie oznacza to jednak, że w dzień Bożego Ciała nie będziemy mogli kupić najpotrzebniejszych produktów w małych, osiedlowych sklepikach.

Tradycyjnie już, w dzień wolny od pracy, otwarta będzie większość sklepów sieci Żabka i Freshmarket. Godziny otwarcia będą jednak inne niż w dni robocze, a wszelkie informacje dotyczące handlu w święto powinny być wywieszone na drzwiach sklepów. W Boże Ciało otwarte będą również stacje benzynowe, niektóre apteki oraz większość restauracji z wyjątkiem tych mieszczących się w centrach handlowych. Nie powinniśmy mieć również problemu z wybraniem się tego dnia do kina i na siłownie.

Poniżej publikujemy pełną listę innych dni ustawowo wolnych od pracy, które objęte są zakazem handlu.

 • 1 stycznia – Nowy Rok,
 • 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (pot. nazwa Święto Trzech Króli),
 • Wielkanoc (święto ruchome; dwa dni),
 • 1 maja – Święto Pracy,
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • Zielone Świątki (święto ruchome, w tym roku będzie to 9 czerwca 2019)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia i 26 grudnia – Boże Narodzenie

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

 1. Wniebowstąpienie Pańskie 2019. Ważne święto katolików jest dniem wolnym od pracy?
 2. Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto
 3. Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data
 4. Kiedy jest Dzień Ojca? Tej daty nie powinniśmy zapominać
 5. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu