Kiedy Boże Ciało 2019? Data ruchomego święta, tradycje i zwyczaje

Kiedy Boże Ciało 2019? Data ruchomego święta, tradycje i zwyczaje Źródło: pixabay.com/K_Dega

Boże Ciało 2019 - kiedy dokładnie przypada to ważne kościelne święto? Co roku wypada ono w czwartek, kilkadziesiąt dni po Wielkanocy. Katolicy udają się wtedy do kościoła na liturgię ku czci Najświętszego Sakramentu. Jakie tradycje i zwyczaje związane są z tym dniem w Polsce?

Boże Ciało 2019 - kiedy obchodzimy to święto?

Boże Ciało 2019 wypada 20 czerwca, oczywiście w czwartek. Jego prawidłowa nazwa to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a także 60 dni po Wielkanocy. Jego data najwcześniej może wypaść na 21 maja, natomiast najpóźniej na 24 czerwca. 

Skąd pochodzi święto Bożego Ciała? Kto był jego pomysłodawcą? W XIII wieku biskup Robert z Thourotte na skutek widzeń świętej Julianny z Cornillon, której ukazał się Chrystus, domagał się ustanowienia święta Eucharystii. Postanowił ustanowić taką uroczystość dla swojej parafii, później obchody rozeszły się po całym kraju, a po serii cudów z hostią, papież Urban IV zdecydował się na ustanowienie tego święta dla całego Kościoła. 

 - Zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia - podał za powody ustanowienia tego święta w uzasadnieniu.

Z powodu śmierci papieża bulla nie została ogłoszona, oficjalnie uczynił to dopiero papież Jan XXII.

Boże Ciało - procesja

W Polsce obchody święta ściśle związane są z procesją po ulicach miastach. W parafii budowane są cztery ołtarze, które podczas procesji są odwołaniem do czterech Ewangelii. Dzieci posypują drogę kwiatami, a wszyscy wierni śpiewają radosne pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu. 

Podczas procesji w Boże Ciało niesie się Eucharystię, modli przy każdym ołtarzu, a także czyta fragmenty Ewangelii tematycznie związane z Eucharystią.

Ołtarz na Boże Ciało: galeria zdjęć, jak go ozdobić?

Polowe ołtarze wymagają pracy i poświęcenia dużo czasu przez wiernych. Od niedawna w sklepach internetowych dostępne są gotowe dekorację, jednak większość parafii decyduje się na wykonanie ich samodzielnie.

Symbole eucharystyczne, białe, żółte i niebieskie wstążeczki oraz brzozowe gałązki są najważniejsze. Niekiedy ołtarze, a nawet okna domów są ozdabiane. Takie dekoracje są znakami wiary i witania Chrystusa, który przechodzi obok. 

 - Można na środku postawić obraz, jaki mamy w domu, a po bokach nakleić symbole Eucharystii. Ważne, by dać jakikolwiek znak, że witamy Chrystusa, który w procesji przechodzi koło naszego domu - mówi ksiądz Michał Macherzyński, proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Aniołów w Wilkowyjach.

  1. Kiedy Europejski Dzień Kontroli Prędkości 2019? Unia Europejska chce rozwiązać problem
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Kiedy jest Światowy Dzień Trzeźwości? Kto obchodzi ten dzień?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu