Bon turystyczny ze zmianami
Pixabay.com pasja1000
Irmina Jach - 2 Stycznia 2021

Dodatkowe 500 złotych na dziecko. Pieniądze do wydanie nawet w styczniu

Ferie zimowe wydawały się idealnym czasem na wykorzystanie bonu turystycznego. Gdy na mocy rozporządzenia rządu zamknięto stoki narciarskie i bazy noclegowe, wypoczynek wielu rodzin stanął pod znakiem zapytania. Sejm uchwalił nową ustawę, która sprawi, że skorzystanie ze świadczenia będzie możliwe.

Bon turystyczny ma pomóc branży turystycznej, która z powodu pandemii znalazła się w krytycznej sytuacji. To także udogodnienie dla rodziców, którzy chcą wypocząć w towarzystwie swoich pociech. Przysługuje każdej rodzinie, która pobiera świadczenie 500 plus.

Za pomocą bonu można opłacić pobyt dziecka w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym. Wiele rodzin wciąż nie wykorzystało świadczenia. Polacy mieli nadzieję, że będą mieli ku temu okazję zimą. Niestety, obowiązujące obostrzenia popsuły im plany.

Od końca października zeszłego roku obowiązuje rządowy zakaz wynajmowania kwater turystom. Hotele, pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne nie mogą świadczyć usług aż do 17 stycznia, a więc do końca ferii zimowych.

Mało kto wie, że istnieje sposób na wykorzystanie bonu. Na mocy najnowszego rozporządzenia rządu można nim opłacić jednodniową wycieczkę nieobejmującą noclegu. Skorzystają na tym organizacje pożytku publicznego i touroperatorzy wpisani do specjalnego rejestru organizatorów turystyki, którzy zajmą się organizacją takich wypadów.

23-latka poślubiła 68-latka. Rodzina zamarła, ale najgorsze stało się później23-latka poślubiła 68-latka. Rodzina zamarła, ale najgorsze stało się późniejCzytaj dalej

Ustawa czeka obecnie na podpis prezydenta. Jeśli wejdzie w życie w ciągu najbliższych dni, wiele rodzin będzie miało możliwość wykorzystania bonu turystycznego jeszcze podczas ferii zimowych, co sprawi, że dzieci wypoczną poza domem.

- Jeśli bonem będzie można płacić za jednodniowe wycieczki, to skorzystają na tym organizatorzy wycieczek szkolnych, młodzieżowych, sportowych i półkolonii. Nawet już podczas tej zimy - mówił przed kilkoma tygodniami Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, która obok resortu rozwoju jest inicjatorem zmian w ustawie.

Od startu programu wykorzystano aż 1,1 mln bonów turystycznych. Wykonano nimi 323 tys. płatności. Większość rodzin zdecydowała się na wypoczynek w miesiącach letnich, przede wszystkim w sierpniu. Rodzice zaoszczędzili łącznie 237 mln zł.

Wartość świadczenia to 500 zł. Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mogą liczyć na podwojenie tej kwoty. By aktywować bon turystyczny należy wejść na stronę Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS i podać swoje dane, czego wynikiem będzie udostępnienie kodu pozwalającego na opłacenie noclegu dziecka. Można to zrobić do 31 marca 2022 roku.

Uważacie, że zmiany w sposobie wykorzystywania bonów turystycznych są potrzebne? Planujecie jednodniowy wypoczynek w towarzystwie dzieci?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News