Ból łydek i jego przyczyny, ból łydek w ciąży, ból łydek po bieganiu, ból łydek przy chodzeniu, ból łydek w nocy i wiele innych. Każdemu może się przytrafić, aczkolwiek najważniejsza jest odpowiednia reakcja i odnalezienie przyczyny. Za bolące łydki może odpowiadać na przykład groźna zakrzepica, ale również niedobór takich pierwiastków jak magnez. Jak zareagować i co powoduje ból łydek u dziecka? Bóle łydek to dolegliwość, której leczenie wcale nie musi być długie i skomplikowane. Nie wolno jednak go lekceważyć. Najważniejsze jest odnalezienie przyczyn. W artykule wyjaśniamy najczęstsze z nich i wskazujemy ich najbardziej powszechne objawy. 

Jakie są przyczyny bólu łydek?

Przyczyny bólu łydek mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Część z nich możemy zaliczyć do dolegliwości krótkotrwałych związanych przede wszystkim z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Inne niestety mogą sygnalizować poważne dolegliwości, z którymi powinien zapoznać się specjalista. Wśród najczęstszych schorzeń są patologiczne zmiany takie jak: choroby zapalne, zwyrodnieniowe, neurologiczne i ogólnoustrojowe. W przypadku dzieci ból ma często związek z naturalnym procesem rośnięcia kończyn i mięśni. W poniższym artykule postaramy się jednak pomóc zdiagnozować najczęstsze przyczyny tej popularnej dolegliwości. Zaznaczamy jednak, że każdy przypadek najbezpieczniej jest skierować do lekarza.

1. Intensywny wysiłek fizyczny, zakwasy, ból łydek po bieganiu

Jedną z najczęstszych przyczyn tej popularnej dolegliwości jest intensywny wysiłek fizyczny. Bolące łydki mogą dać o sobie znać nie tylko po kontaktowych, zrywnych sportach, ale również po długim chodzeniu na spacerze czy ciągłym wspinaniu się po schodach. Wiele osób myli intensywny wysiłek z morderczym trudem. Nie trzeba przebiec 30 kilometrów, by odczuwać później ból łydek. Im mniej sportu uprawiamy, tym szybciej i łatwiej się go nabawimy. Bardzo często po wysiłku występują zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Zakwasy najczęściej występują następnego dnia, ale mogą się pojawić nawet 72 godziny później. Ból łydki może pojawić się również podczas wysiłku.

2. Uraz podczas wysiłku, ból łydek podczas biegania, ból łydek bieganie, ból łydek przy chodzeniu

Często możemy błędnie interpretować przyczyny bólu łydek po wysiłku fizycznym. Nie chodzi o zakwasy, a o uraz, który nabywamy podczas wysiłku. Często nie jesteśmy nawet świadomi tego, kiedy mogliśmy się „uszkodzić” na przykład podczas biegania. Drobne urazy, których nawet nie pamiętamy, najczęściej pojawiają się podczas sportów kontaktowych oraz związanych z dużą dawką rywalizacji lub adrenaliny.

3. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa 

Bardzo powszechną dolegliwością jest żylna choroba zakrzepowa zatorowa znana jako zakrzepica żył głębokich. Cechą charakterystyczną tej dolegliwości jest patologiczne występowanie skrzeplin, zakrzepu w naczyniach żylnych. Ów zakrzep powoli się powiększa, czego skutkiem jest wzrost ciśnienia wewnątrz naczynia, a w konsekwencji mniejsze lub większe uniemożliwianie swobodnego odpływu krwi z dolnej kończyny. Zignorowana zakrzepica może być bardzo groźna! Oderwanie skrzepliny od ścian naczyń może wywołać zagrożenie dla życia powodując zator tętnicy płucnej (zakrzep może dostać się do płuc płynąc z prądem krwi).

Jakie przyczyny zwiększają ryzyko rozwoju zakrzepicy?

Poniżej publikujemy listę czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na wywołanie lub rozwój już istniejącej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Przede wszystkim schorzenie pojawia się u osób powyżej czterdziestego roku życia. Niska aktywność oraz niezdrowy tryb życia powodujące otyłość, jak również długotrwałe unieruchomienie nogi to kolejne przyczyny. Ból łydek w ciąży może nie być przypadkowy. Ryzyko rośnie bowiem również w związku z ciążą. Co ciekawe, przyczyną może być również stosowanie środków antykoncepcyjnych. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należy również dodać nowotwory złośliwe, niedowład kończyny oraz różne urazy.

Jak rozpoznać, że przyczyna bólu łydki to zakrzepica? 

Oczywiście należy skonsultować się z lekarzem i zapytać czy w naszym konkretnym przypadku bolące łydki mają związek z tym schorzeniem. Jednakże, kilka czynników może nas naprowadzić. Zakrzepica często wywołuje ból łydki w towarzystwie obrzęku kończyny (najczęściej podudzia). Miejsce zakrzepu da się odnaleźć. Uciskanie go często jest bolesne. Może mu również towarzyszyć zaczerwienienie, ucieplenie oraz stan podgorączkowy. Objawem choroby jest również ból łydki przy chodzeniu. Zakrzepica często może przebiegać bez żadnych objawów i ustąpić bez leczenia. Jednakże, choroba często powraca, dlatego konsultacje z lekarzem są jak najbardziej wskazane. Zakrzepica to również przyczyna bólu łydek w nocy.

4. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Niedokrwienie kończyn powoduje, że do tkanek jest dostarczane zbyt mało tlenu. To z kolei najczęściej wywołane jest przez zmiany miażdżycowe. Schorzenie, o którym mowa dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn. Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych są: palenie papierosów, cukrzyca, wiek powyżej czterdziestego roku życia, nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia. 

Ból łydek nie jest pierwszym objawem choroby. Wcześniej pojawiają się takie dolegliwości jak męczliwość kończyn, mrowienie stóp oraz rosnąca wrażliwość na zmiany temperatury. Następnie ból łydek zaczyna doskwierać nam coraz bardziej. Początkowo atakuje nas podczas drobnego wysiłku (ból łydek przy chodzeniu), z czasem coraz krótszego i mniej intensywnego. Jest silny i ustępuje po wstrzymaniu wysiłku. Następnie może pojawić się ból łydek w nocy. Jeśli jest tak silny, że utrudnia sen, może to oznaczać, że choroba jest już w zaawansowanym stadium. Nieleczone niedokrwienie może doprowadzić do amputacji kończyny!

5. Przewlekła niewydolność żylna 

Ból łydki jest bardzo częstym objawem występującej przy okazji tej dolegliwości, która jest skutkiem utrudnionego odpływu krwi z nóg w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych tłoczących krew w stronę serca. Źle funkcjonujące zastawki doprowadzają w konsekwencji do wstecznego przepływu krwi i zastoju żylnego w nogach.

Jak rozpoznać chorobę? Jej najpowszechniejsze objawy to: uczucie ciężkości w nogach, obrzęk łydek, poszerzone żyłki (pajączki naczyniowe), żylaki, przebarwienia skóry, silne skurcze, mrowienie oraz silne bóle podczas spania, stania oraz gdy znajdujemy się temperatura powietrza jest wysoka. Schorzenie bywa dziedziczone. Inne czynniki zwiększające ryzyko to ciąża, otyłość, brak aktywności fizycznej i przyjmowanie środków antykoncepyjnych. Schorzenie częściej dotyka kobiety.

6. Zwyrodnienie kręgosłupa, rwa kulszowa

Za ból łydek często mogą odpowiadać zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, w tym rwa kulszowa znana również jako zapalenie nerwu kulszowego. Wywołuje ona uciski na korzenie nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego. Objawem schorzenia często jest silny ból łydek w nocy. Ból jest wywołany przez stany zapalne uszkadzające kości i stawy, ale promieniuje również na łydki.

Jeśli cierpimy na rwę kulszową, możemy często doświadczyć silnego, rwącego bólu, który jest nawet w stanie wybudzić nas ze snu. Najczęściej na schorzenie podatne są osoby starsze, po 65. roku życia.

7. Zaburzenia elektrolitowe, magnez

Ból łydek mogą również wywołać zaburzenia elektrolitowe, które wywołują silne skurcze.  Najczęściej pojawiają się, gdy naszemu organizmowi brakuje niezbędnych pierwiastków takich jak magnez, potas czy wapń. Co powinniśmy zrobić? Na początek zmieńmy dietę i wprowadźmy do niej produkty bogate we wspomniane składniki mineralne.

Co jest przyczyną zaburzeń? Najczęstsze przyczyny to stres, obfite spożycie kofeiny, odchudzanie, odwodnienie i przyjmowanie leków moczopędnych.

8. Stres a ból łydek

Coraz częściej towarzyszy nam w codziennym życiu i jest przyczyną wielu dolegliwości. Ból łydek może być spowodowany właśnie przez stres! Szczególnie może spowodować ból łydek w nocy. Najłatwiejsze rozwiązanie problemu? Ograniczyć ekspozycję organizmu na stres. Niestety często nie jest to takie proste jak się wydaje.

Co oznacza ból łydek w nocy?

Częstą dolegliwością jest dokuczliwy ból łydek w nocy objawiający się w wybudzających, silnych skurczach lub stałym bólu nieraz uniemożliwiającym sen i odpoczynek, a przez to regenerację organizmu. Przyczyny tej dokuczliwej dolegliwości są najróżniejsze. Poszczególne przyczyny są opisane w poprzednich akapitach artykułu.

a) Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

b) Zakrzepica  

c) Stres

d) zaburzenia elektrolitowe, niedobór magnezu

e) zmiany miażdżycowe

f) ciąża

Jak uniknąć bólu łydek w nocy? 

Zadbajmy o to, by nie doprowadzić do powstania niedoboru magnezu. Unikajmy stresu, odwodnienia, nadmiernego spożycia kofeiny i wprowadźmy do naszego życia aktywność fizyczną. Jeśli to nie pomoże, koniecznie udajmy się na konsultacje do lekarza, by wyeliminować opcję zachorowania na niebezpieczne choroby.

Co oznacza ból łydek w ciąży?

Ból łydek w ciąży jest dość powszechnym problemem. Przyczyna leży w utrudnionym odpływie krwi z nóg do serca, który jest efektem ucisku płodu na nerwy miednicy. Zdarza się, że przyczyna bolących łydek w ciąży leży w niedoborze fosforu i wapnia w organizmie kobiety.

Jak pozbyć się bólu łydek w ciąży? Pomocne mogą okazać się masaże łydek i stóp. Pozytywny wpływ na nasze dolegliwości może mieć również uzupełnienie diety ciężarnej kobiety o produkty bogate w wapń oraz magnez. Warto również wyprostować kończynę i położyć ją na poduszce. Skurcz może również ustąpić po silnym przygięciu stopy w stawie skokowym.

Aby uniknąć dolegliwości, oprócz odpowiedniej diety, ciężarne kobiety powinny zrezygnować z zakładania nogi na nogę, długiego siedzenia i stania oraz zainwestować w rajstopy ściągające.

Co oznacza ból łydek u dzieci?

Ból łydek czasem występuje u najmłodszych, aczkolwiek często jest to związane z naturalnym procesem wzrostu ciała. Jednakże, jeśli ból jest uciążliwy i nie ustaje powinno się skonsultować z lekarzem, szczególnie, że silny ból łydek u dzieci może być objawem zapalenia mięśni łydek nazywanego również BACM. To niebezpieczne schorzenie, które może nawet w konsekwencji uniemożliwić chodzenie w dalszym etapie życia dziecka.

Jak leczyć ból łydek? Jak zapobiegać bólowi łydek?

Jeśli przyczyny bólu łydek nie wynikają z chorób (leczenie powinno się ustalić indywidualnie z lekarzem), w zapobieganiu i leczeniu mogą pomóc następujące czynności.

Powinniśmy:

a) włączyć do naszej diety produkty bogate w wapń, magnez oraz potas

b) spożywać większe ilości wody mineralnej

c) masować nogi przed snem

d) moczyć stopy w gorącej wodzie

e) ograniczenie spożycia kofeiny

f) odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna

g) zmniejszenie ekspozycji na stres

h) dbanie o kondycję kręgosłupa

i) unoszenie nóg powyżej poziomu serca na mniej więcej 30 minut

Zobacz także: 

Rak gardła: Jakie są przyczyny i objawy?

Nie masz ochoty na seks? Te rzeczy ZABIJAJĄ TWOJE LIBIDO!

 

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.