Gdy boli Cię głowa dostajesz gorączki i czujesz mdłości? Koniecznie zgłoś się do lekarza, to może być poważna choroba

Gdy boli Cię głowa dostajesz gorączki i czujesz mdłości? Koniecznie zgłoś się do lekarza, to może być poważna choroba Źródło: flickr.com/Jose Navarro

Ból głowy sprawia, że najczęściej w takiej sytuacji sięga się po środek przeciwbólowy. Aspiryna lub ibuprofen potrafią na jakiś czas zmniejszyć dyskomfort. Jednak bywa tak, że nawracające cierpienie, szczególnie w towarzystwie gorączki i mdłości to już zadanie dla lekarza specjalisty.

Ból głowy nie jest taki sam u każdego - próg bólu jest inny u różnych osób, jego nasilenie oraz umiejscowienie ma tu wiele do rzeczy. W ciągu roku ból głowy dotyczy nawet 90% mieszkańców kuli ziemskiej. Mały procent nie wie, że ich zdrowie może być poważnie zagrożone.

Ból głowy występuje pod dwiema postaciami: wtórną oraz pierwotną

Istnieją dwa rodzaje bólu: ból wtórny i ból pierwotny. Ważne jest, by je rozróżniać. Bóle wtórne są konsekwencją wielu chorób, najczęściej nadciśnienia tętniczego, urazu czy też zapalenia zatok. Lekarze uważają, że to także patologiczne zmiany w zatokach żylnych mózgu, uszkodzeń okostnej lub kości. Doskonale wiadomo, co jest tutaj powodem.

Z kolei ból pierwotny tworzy się samoistnie. Należą do nich m.in. migrena, ból napięciowy, ból klasterowy, hemikrania oraz jednostronny ból głowy. Te dolegliwości potrafią naprawdę uprzykrzyć życie, a także utrudnić codzienne funkcjonowanie. Za przyczynę uważa się zmiany w naczyniach, nerwach lub nieprawidłowe wydzielanie neuroprzekaźników. To właśnie klasterowy ból głowy jest najtrudniejszy do wyleczenia.

Klasterowy ból głowy to jeden z najgorszych rodzajów bólu głowy na świecie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Aby zdiagnozować u siebie klasterowy ból głowy, dzięki czemu można udać się do lekarza po ustalenie planu leczenia, należy zaobserwować u siebie szereg nieprzyjemnych i poważnych objawów. Niesamowicie silny ból, szczególnie okolicy oczodołowej, któremu towarzyszy łzawienie i zaczerwienienie oka, a także katar, potliwość, gorączka, mdłości, zmiany w wyglądzie źrenicy powinny dać do myślenia. Tylko specjalista może ustalić, czy nasze podejrzenia są właściwe. Z powodu swojej nagłości i krótkiego czasu trwania bóle te są trudne do zaobserwowania przez lekarzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiana gwiazda przez lata ukrywała straszliwą chorobę. Ślady na ciele zasłaniała makijażem, teraz choroba zaatakowała jej twarz [ZDJĘCIA]
2. Nagłe dźwięki z głębi kościoła przerwały ślub. Narzeczony stał jak wryty, panna młoda momentalnie odwróciła się od ołtarza

Hemikrania z kolei częściej dotyczy kobiet. Jest podobna do klasterowego bólu głowy, jednak potrafi trwać trochę dłużej. Objawy nie są tak intensywne jak w powyższym przypadku - występuje jedynie łzawienie z oka i katar z tej samej dziurki, po której stronie odczuwany jest ból. Przyczyny choroby są nieznane, lecz zauważono, że potrafią powtarzać się w następnych pokoleniach. Jedynie indometacyna zwalcza te nieprzyjemności.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Potrzebujesz gotówki? Istnieją dwa banalne sposoby, żeby szybko ją zdobyć
  2. OBRZYDLIWE znalezisko w karkówce. Prawda wywołuje mdłości
  3. Panna młoda zmarła dwa tygodnie przed ślubem. Po jej śmierci narzeczony znalazł w jej telefonie jedno zdjęcie
  4. Zadźgał żonę. Podał powód, opisuje go jedno słowo
  5. Elżbieta II ukrywała chorobę. Wszystko wyszło na jaw, gdy kamery uchwyciły posiniaczone dłonie królowej
  6. Zaszczekał i ocalił rodzinę. Sam nie przeżył, pies bohater

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News