Brzuch boli cię z lewej strony? To może oznaczać poważne dolegliwości

Brzuch boli cię z lewej strony? To może oznaczać poważne dolegliwości Źródło: Pixabay/derneuemann

Ból brzucha z lewej strony może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, np. o chorobach związanych z układem moczowym czy żołądkiem. Wyjaśniamy, czego przyczyną może być ból brzucha po lewej stronie.

Ból brzucha z lewej strony - przyczyny

Ból brzucha może być objawem wielu różnych chorób, od łagodnych do nieco poważniejszych przypadłości. Warto nauczyć się rozpoznawać, przyczyną jakich nieprawidłowości jest ta męcząca dolegliwość. Oto najczęstsze choroby, które przejawiają się bólem brzucha po lewej stronie:

  • Zaparcia

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha są po prostu zaparcia, czyli zalegająca treść pokarmowa w jelitach. Jeśli ma się tendencję to zaparć i bólu należy zadbać o usprawnienie perystaltyki jelit. Dobrze jest zrezygnować z gazowanych napojów, ponieważ powodują one gazy. Wskazane jest spożywanie produktów bogatych w błonnik, który wspomaga trawienie. 

  • Choroby układu moczowego

Ból brzucha z lewej strony może być też spowodowany problemami z układem moczowym, najczęściej zwykłą infekcją dróg moczowych, chociaż może być też objawem kamicy moczowej. Choroba ta polega na przemieszczaniu się niewielkich kamyków z nerek przez moczowód aż do pęcherza moczowego. Dolegliwość bólowa z lewej strony brzucha spowodowana tym problemem nazywa się kolką nerkową i wymaga ona odpowiedniej diety i picia sporej ilości płynów.

  • Kolka śledzionowa

Niegroźna dolegliwość, która najczęściej występuje u dzieci i młodych osób. Objawia się ostrym bólem po lewej stronie brzucha po intensywnym wysiłku fizycznym. Spowodowana jest skurczami ścian narządów, zazwyczaj jelit i dróg moczowych. Ustępuje samoistnie po zakończeniu wysiłku i odpoczynku.

Ból brzucha w ciąży - czy jest groźny?

Ból brzucha u kobiety ciężarnej, nawet jeśli jest wywołany przez wymienione wcześniej przypadłości, powinien być zawsze bacznie obserwowany. Może też się zdarzyć, że tego typu ból wynika z powiększającej się macicy, w której rośnie dziecko. Rozszerzająca się macica uciska na narządy i może objawiać się właśnie taką dolegliwością. Aby jej uniknąć warto jest często zmieniać pozycję, gdy leży się przez dłuższy czas. 

Ból brzucha z lewej strony - kiedy wybrać się do lekarza?

Jeśli ból nie ustępuje przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem internistą, aby znaleźć przyczynę. Każda nieprzyjemna przypadłość, która trwa kilka dni nie powinna być bagatelizowana.

Źródło: Polki

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News