Jeden z tegorocznych maturzystów odkrył błąd w praktycznej części rozszerzonego egzaminu z informatyki, który uniemożliwił poprawne wykonanie zadania. Teraz maturzyści będą musieli po raz kolejny przystąpić do egzaminu w czerwcu.

Chodzi o szóste zadanie z rozszerzonej informatyki. Uczniowie mieli do rozszyfrowania słowo ukryte w tzw. kodzie Cezara przy pomocy podanego klucza-liczby. Jak się jednak okazało, w kodzie brakowało wierszy (zamiast 3 tysięcy było ich 2994), co uniemożliwiło poprawne wykonanie zadania, ponieważ każdy z wierszy kodu zawierał potrzebny do rozwiązania klucz.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprosiła już za swój błąd i proponuje dwa rozwiązania.

Pierwszy to ocena zadania na podstawie pierwszych 700 wierszy kodu. Jeśli zdający maturę podał prawidłowe wyniki dla pierwszych 700 wierszy to jego zadanie zostanie zaliczone.

Drugą proponowaną opcją rozwiązania tego błędu jest ponowne przystąpienie do matury.

 – Zdający, którzy uznają, że opisana wyżej sytuacja dotycząca pliku z danymi mogła wpłynąć na rozwiązanie pozostałych zadań podczas egzaminu oraz nie satysfakcjonuje ich rozwiązanie opisane powyżej, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego z informatyki na poziomie rozszerzonym w terminie dodatkowym – 13 czerwca – napisał dyrektor CKE.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: newsweek.pl
bh

Zobacz również