Bitcoin - czy da się na nim zarobić? Kopanie jest dawno nieopłacalne

Bitcoin - czy da się na nim zarobić? Kopanie jest dawno nieopłacalne Źródło: pixabay.com/rebcenter-moscow

Bitcoin - jak zacząć zarabiać na kryptowalutach? W zeszłym roku ich rynek przeszedł załamanie i został przejęty przez niedźwiedzie. Niewiele osób, które zdecydowały się w niego inwestować, przetrwało wielki kryzys. Gwoździem do trumny był spadek ceny w listopadzie 2018 roku, to wtedy chińscy górnicy wyrzucali swoje koparki na złomowiska. Czy to zajęcie nadal jest opłacalne?

Bitcoin - jak zacząć zarabiać na tym specyficznym rynku? Lepiej zając się kopaniem, inwestowaniem czy spekulacją? Wszystkie te opcje mogą być opłacalne, jednak to bardzo trudne zajęcia, które niosą za sobą ryzyko utraty oszczędności i dużą dawkę stresu.

Bitcoin jak zacząć inwestować i na tym zarabiać?

Co zrobić, żeby inwestycja naszych funduszy przyniosła jak największe zyski w przyszłości? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że większe zyski wiążą się ze zwiększonym ryzykiem, natomiast niskie ryzyko niesie za sobą niskie stopy zwrotu. 

Pod koniec 2017 roku wielu niedoświadczonych inwestorów wchodziło na rynek kryptowalut na samym szczycie cen, licząc na szybki zysk. Wyobrażacie sobie, ile pieniędzy stracili w momencie, kiedy kapitalizacja spadła z ponad 800 miliardów dolarów do 100?

Część z nich żałowała, że nie kupiła swojego pierwszego Bitcoina jeszcze kilka lat temu, kiedy kosztował zaledwie kilkaset dolarów. Gdy jednak cena osiągnęła absolutne minimum, czyli około 3 tysiące dolarów, wszyscy zwiastowali rychły koniec króla kryptowalut, jak i całego rynku. Bitcoin oraz altcoiny zaskoczyły nawet ekspertów giełdowych, przetrwały i mają się całkiem nieźle.

Od grudniowego dołka minęło niespełna pół roku, inwestorzy, którzy zdecydowali się na jego zakup po promocyjnych cenach, mogą zanotować zysk prawie 200%. Przypomnijmy tylko, że w krytycznym momencie BTC kosztował 3000 dolarów, a teraz niecałe 9 tysięcy.

 - Proszę mnie dobrze zrozumieć, nie mam nic przeciwko ostrzeżeniom przed pochopnymi inwestycjami w kryptowaluty. Trzeba studzić emocję ludzi, żeby uniknąć sytuacji, w której ktoś, kto nie rozumie kryptowalut, nie potrafi ich odróżnić od piramidy finansowej, inwestuje oszczędności swojego życia przy najwyższej cenie Bitcoina w historii - komentuje Lech Wilczyński, który od lat związany jest z Polskim Stowarzyszeniem Bitcoin.

Jedna z podstawowych zasad analizy technicznej i fundamentalnej mówi, żeby sprzedawać na górkach (ceny), a kupować na dołkach.

Jak zacząć kopać Bitcoiny? Czy to opłacalne zajęcie?

Czym jest kopanie (mining) Bitcoinów? W dużym skrócie jest to ich wydobywanie, czyli niejako generowanie nowych cyfrowych monet, które później trafią do obiegu. To obliczanie bardzo skomplikowanych równań matematycznych przy pomocy kart graficznych. Na początku istnienia tej kryptowaluty kopanie odbywało się na zwykłych, domowych komputerach, w miarę wzrostu jego popularności i wzrostu trudności wydobycia, potrzebny był sprzęt lepszej generacji. To jednak nie wystarczyło, górnicy łączyli się w tak zwane poole miningowe, by kumulować moc obliczeniową i razem zatwierdzać transakcję, a następnie dzielić się zyskami.

 - Nasi górnicy zaopatrywani są w energię odnawialną produkowaną przez nasze własne elektrownie fotowoltaiczne, dzięki czemu działalność ta jest skuteczną i zrównoważoną praktyką - przekonują przedstawiciele firmy Cryptosolartech, która do wykopywanie BTC opiera na odnawialnych źródłach energii.

Kopanie Bitcoina w pojedynkę jest zupełnie nieopłacalne, a wręcz nie do wykonania. Górnicy przerzucili się na mniejsze kryptowaluty, których wydobycie wiąże się z zastosowaniem algorytmu konsensusu Proof of work. Dają one zadowalający zysk osobom, które się tym zajmują, jednak nie chcą one stracić tak dobrego źródła zarobku, więc nie zdradzają żadnych szczegółów.

  1. Ile powinno się spać? To zależy od wieku
  2. Marta Linkiewicz znów na Fame MMA. Kim jest kontrowersyjna celebrytka?
  3. Jaki jest największy kot domowy na świecie? Trudno w to uwierzyć
  4. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  5. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące
Następny artykuł