W niedzielę 2 sierpnia, na mszach ma zostać odczytany apel przygotowany przez Konferencję Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, który ma zachęcać do abstynencji. Odbędzie się też pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości.

Za pośrednictwem owego dokumentu, KEP ma nawoływać do absolutnego zakazu reklamowania alkoholu, utrudnienia dostępu do niego i podniesienia cen trunków. Wszystko po to, by wyeliminować przemoc domową, której przyczyną według biskupów jest alkohol, a nie religia i tradycja. Promowanie trzeźwości ma też wzmocnić Polskę, poprzez przekazywanie dobrych wzorców młodzieży.

Twórcy apelu powołują się na statystyki, z których wynika, że Polacy są coraz bardziej rozpici. 800 tys. osób ma być uzależnionych od alkoholu, a około 3 mln nadużywać go w stopniu nagannym, przekraczającym normy.

Apel wskazuje również na problem związany z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży. W 2014 roku w Polsce na świat przyszło ponad półtora tysiąca niemowlaków z Płodowym Zespołem Alkoholowym.

Termin apelu nie jest przypadkowy. Sierpień w kościele uznawany jest miesiącem trzeźwości. Katolicy powinny powstrzymywać się w tym okresie od spożywania alkoholu.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds

...

Zobacz również