Możliwe jest, że na teście dojrzałości w 2021 roku pojawi się religia. O takiej możliwości mówił w Radiu Szczecin biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej taki pomysł poparła Anna Zalewska, obecna minister edukacji.

Według biskupa Mendyka, matura w 2021 roku jest możliwa, jeśli PiS do 2017 roku wprowadzi czteroletnie liceum. Wtedy po czterech latach nauczania tego przedmiotu od 2017 roku w 2021 na maturze mogłaby ukazać się religia.

„W związku z tym, że wymagany jest cały cykl edukacyjny, który uczeń musi przejść, więc od 2017 r. to będą cztery lata, bo podejrzewamy, że tyle będzie trwało liceum. Więc jak Pan Bóg pozwoli to w 2021 r. mogłaby już być matura z religii” – stwierdził biskup.

Pomysł, by religia znalazła się na maturze popiera obecna minister edukacji, Anna Zalewska. Jej zdaniem religia „to taki sam przedmiot jak inne” i „mnóstwo osób po liceum idzie studiować teologię”.

„Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim” – mówiła w marcu Anna Zalewska.

Pomysł, by religia była jednym z przedmiotów na maturze ma jednak wielu przeciwników. Ci wskazują na to, że religia nie jest tak naprawdę nauką, a zamiast niej mogłoby na maturze pojawić się już bardziej naukowe religioznawstwo. Przeciwnicy wskazują także na to, że ministerstwo edukacji nie ma wpływu na prowadzenie lekcji religii, tylko Kościół, więc trudno byłoby Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przygotować pod nią maturę.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Zobacz również


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: tokfm.pl
pt